Kas oled tüdinud pidevalt poes käies raha piinlikult lugemast?
Kas oled stressis, sest raha lihtsalt ei ole, aga hinnad tõusevad, maksud on kõrged ning ei tule ots-otsaga toime?
Isegi, kui vastasid neile küsimustele jaatavalt, siis on meil üks hea uudis. Sa saad midagi teha selleks, et olukorda muuta ning on väga palju erinevaid võimalusi, kuidas teenida raha kodus ja interneti abil – isegi, kui töötad täiskohaga.
Selles artiklis keskendume sellele, kuidas teenida raha internetis ning parandada seeläbi oma rahalist olukorda.
Kas internetis raha teenimine sobib sinu isiksusele?
Enne kui üldse mõtled erinevatele viisidele, kuidas teenida raha internetis, on kriitiliselt oluline mõelda oma suhtumisele.
Sa võid olla oma praegusel töökohal väga tubli, tragi ja töökas, ent internetis raha teenides oled sa iseenda boss. See kõlab küll nagu iga inimese unistus, AGA see nõuab tohutut distsipliini.
Iga inimene ei saa sellega hakkama (ja selles pole midagi halba).
Kui sa pead ära elamiseks töötama täiskohal edasi (mida sa suurima tõenäosusega pead tegema), siis ei piisa sellest, kui sa lükkad paar kuulutust või profiili üles ning loodad, et raha tuleb õuele.
Kas sul on piisavalt AEGA? Kas sa oled valmis PINGUTAMA iga päev, seda nädalavahetustel, pühadel, sünnipäevadel ja tähtpäevadel? Kas sa oled valmis selleks, et teenid võib-olla esimesed paar kuud vaid paarkümmend eurot, kui sedagi? Kas sa oled valmis andma endast kõik?
Internetis on konkurents pööraselt tihe ning alati on keegi, kes on tegutsenud samal alal kauem, kellel on rohkem kogemusi ning on täiesti kindel, et sul tekib mingi hetk hirm ja masendus, kuna kardad, et sa ei suuda selle tasemega võistelda.
Ainus, mis sind aitab, on edasi pingutamine. Karmis konkurentsis võidavad need, kes on kõige kiiremad, tragimad ning sihikindlamad!
Kõrge teenustasu sööb sinu tootlust?
Vali õige investeerimisplatvorm ja säästa aastas üle 500€.
3 isikuomadust, mida on vaja internetis raha teenimiseks
Selleks, et üldse hakata raha teenima, on sul vaja kolme isikuomadust. Ilma nende omadusteta võid sama hästi visata spagette vastu seina – tulemus on null.
Alljärgnevalt toon need 3 omadust välja, kuid pea silmas, et need on suunatud eelkõige internetitöödele, kus tegeled kliendi või tellijaga ehk teisel pool on keegi, kes tellib sinult toodet/teenust.
Kiirus
Sa pead olema võimeline vastama sõnumitele kiiresti (paar tundi on muidugi mõistetav, aga kui sa ei vasta näiteks 24h jooksul ja sa ei ole võimeline 24h jooksul KOGU aeg vastama, võid sama hästi pillid kotti pakkida).
Mida kiirem, seda parem – ent ära unusta kvaliteeti. Enamasti saab aga töö endale see, kes reageerib kõige kiiremini.
Suhtlus
Selleks, et kuhugi jõuda, on peaaegu alati vajalik inglise keele oskus. Peaksid oskama vähemalt põhilist suhtluskeelt, et oleksid võimeline klientide/tellijatega vestlema.
Lisaks suhtluskeelele on oluline ka see, kuivõrd tõhus suhtleja sa oled. Klientidele läheb korda see, kui sa teavitad töö progressist. Kui sinult on tellitud näiteks 5 blogipostituse kirjutamine ning oled saanud 2 valmis ja planeerid teha teised 3 järgmine päev, siis sa peaksid saatma kliendile sõnumi, andes teada, kusmaal sa oled tööga.
Selline tõhus suhtlus on väga kõrgelt hinnatud.
Aktiivsus
Kui kavatsed internetis müüa oma teenuseid või avada blogi, ei piisa sellest, kui sa teed endale lihtsalt profiili/veebilehe ning loodad, et sind leitakse. Sa pead olema ise aktiivne. Kandideeri paljudele sobivatele töödele, tee pakkumisi, saada kirju – olenevalt oma tegevusest leia viis, kuidas aktiivselt oma teenust pakkuda.
See on absoluutselt kõige suurem probleemkoht, ent isegi, kui sa saad iga päev tegutseda oma asjade kallal vaid tunnike õhtul pärast töölt koju saabumist, on see piisav, sest e-kirjade või pakkumiste saatmine ei võta aega rohkem kui pool tundi.
Arusaadavalt peab olema muidugi ka töö kvaliteet kõrge – kui telliti loovtöö, siis ei tohiks sa kunagi kopeerida kellegi teise tööd; kui telliti tõlketöö, ei tohiks sa kunagi tõlkida Google Translate abil.
Lõppude lõpuks on kvaliteet esmatähtis, kuid isegi kõige kvaliteetsem töö võib tuua nulliringi, kui sul pole neid teisi 3 omadust.
8 viisi, kuidas teenida raha internetis
Internetis raha teenimiseks ja kodus töötamiseks on tegelikult lõputult viise.
Paljudel juhtudel on mõistlik avada oma ettevõte ja alustada oma väikest lisaäri – niimoodi võib esialgu väikesest lisaraha teenimisvõimalusest kasvada sinu põhitöö!
Pea ka meeles, et kogu teenitud tulu tuleb oma iga-aastasel tuludeklaratsioonil märkida ja tasuda selle pealt tulumaks.
Hakka pakkuma oma tööoskuseid vabakutselise ehk freelancer’ina
Kes ütles, et sa võid oma oskuseid pakkuda ainult kindlale tööandjale? Internetis otsivad tuhanded firmad pidevalt abikäsi erinevate tööde jaoks: graafiline disain, tõlkimine, kirjutamine, sotsiaalmeedia haldamine, klienditoe pakkumine, virtuaalse assistendi teenuste pakkumine, programmeerimine, andmebaasi haldamine… See list võiks minna veel edasi.
Registreeru näiteks veebilehel Freelancer.com või Fiverr.com. Nagu mainitud eelnevalt, siis ei tasu kurvastada, kui ei leia kohe tööotsi, ent kord, kui saad tööd, hakkab kõik minema kergemini.
Ära hammusta korraga liiga suurt tükki ning arvesta, et on täiesti okei, kui teenid alguses vaid mõnikümmend eurot. See on aga kõige lollikindlam viis, kuidas teenida raha internetis ja kodus olles.
Samamoodi võid vabakutselisena pakkuda virtuaalse assistendi teenuseid – väga paljud ettevõtted palkavad endale kontoriväliseid assistente, kes tegelevad erinevate ülesannetega nagu kliendibaaside haldamine, meilidele vastamine või sotsiaalmeedia juhtimine.
Loo oma blogi või veebileht
See on samuti üks kõige odavamaid ja lihtsamaid viise, kuidas hakata raha teenima. Blogi on võimalik luua isegi täiesti tasuta, kui avad blogi platvormi domeeniga (nt sinublogi.wordpress.com). Kui soovid natuke peenemat lahendust, siis peaksid aga hankima ka domeenilahenduse.
Isetegemisel on suurteks abimeesteks Youtube’i videoõpetused või näiteks Wixter veebiagentuur, kes on koostanud väga detailse, kuid algajasõbraliku kodulehe tegemise õpetuse, kust leiab boonuseks ka palju turundusalaseid nippe. Ka mujal internetis on veel lisaks palju blogimisjuhendeid, kus õpetatakse samm-sammult, kuidas blogima hakata.
Blogiga saab teenida raha siis, kui sul on juba vaatamisi. Sa võid näiteks blogis näidata reklaame, mis teenivad vastavalt vaatamiste hulgale. Sellest tasuvam variant on teiste ettevõtete toodete vahendamine ehk partnerprogrammides osalemine. Kui mõni su lehe külastajatest klõpsab toote viitel ja ostab selle/tellib teenuse, saad sina komisjonitasu.
Kolmanda võimalusena saad pakkuda sponsoreeritud postitusi või muid diile.
Kirjuta e-raamat
Sarnaselt blogile, on võimalik pühendada oma motivatsioon ja pühendumus mõne teema suhtes hoopis e-raamatusse. E-raamatu pead kirjutama vaid korra valmis, ent see võib sulle raha teenida aastaid!
Valmis saanud teost võid müüa kas ise mõne veebilehe kaudu (nagu Amazon) või pakkuda ise partnerlahendust, tasudes teistele komisjonitasu selle eest, et nad suunavad inimesi su raamatut ostma.
Ära muretse, kui sulle tundub, et sa pole hea kirjanik – sa võid alati appi võtta mõne osava keelesepa, kes aitab korrigeerida raamatut. Kõige olulisem on jällegi asjaga alguse tegemine!
Müü tooteid/loo veebipood
Lisaks veebilehe loomisele võid ka luua oma veebipoe või müüa tooteid mõnel platvormil nagu Amazon või eBay. Kui sul on mõni hea idee või sulle meeldib mõne brändi kaup, võid luua kokkulepped ning hakata tooteid ise edasi müüma.
Sellest võib ajapikku saada täiesti tõsine töökoht, ent kahtlemata nõuab see alguses suuri jõupingutusi ning ilmselt ka kõige rohkem raha.
Soodsam viis on luua veebipood iseenda toodete müümiseks – võib-olla oled sa osav käsitööline? Sel juhul võiksid avada Etsy portaalis veebipoe ja seal müüa kodukootud tooteid.
Investeeri ühisrahastusse
Ühe variandina võid teenida pisut lisaraha juurde, investeerides oma olemasolevat raha.
Oleme ka varem rääkinud sellest, kuidas algajana investeerida, ent ühisrahastus on endiselt kõige populaarsem ja lihtsam meetod oma raha kasvatamiseks. Ühisrahastus tähendab seda, et investeerid oma raha teiste inimeste laenudesse ja teenid intresside pealt tulu (enamjaolt võid oodata umbes 7-10% suurust tulu).
See pole küll kõige kiirem raha teenimise viis, aga see on lihtne ja üsna stabiilne.
Halda sotsiaalmeediakanaleid
Kas sa jumaldad Instagramis või Facebookis tegutsemist ning tead täpselt, mis võib vaatajatele korda minna?
Firmad nii Eestis kui mujal maailmas on valmis maksma sadu või isegi tuhandeid eurosid kuus selle eest, et keegi haldaks nende sotsiaalmeediakanaleid: looks postitusi, mõtleks välja strateegiaid, hoiaks jälgijatega suhtlust üleval jne.
See roll võib olla üsna spetsiifiline ja see pole kindlasti igaühele mõeldud, ent kui sotsiaalmeedia kõnetab sind, võid kaaluda muude tegevuste kõrvalt just sellise teenuse pakkumist.
Loo veebikoolitus
Kas sul on süvitsi teadmised mõnest valdkonnast? Mõtled kogu aeg, et oled tegelikult oma ala tõeline ekspert? Miks mitte oma teadmiseid müüa teistele koolituste kaudu!
Internetis on sadu juhendeid, platvorme ja tööriistu, mille abil saab absoluutselt igaüks kokku panna internetikoolituse. Sa võid vabalt panna kokku oma teadmistest koolituse ja hakata seda järjepidevalt müüma igale soovijale – see on sisuliselt passiivne tulu kord, kui koolitus on valmis.
Müü pilte
Me kõik teame mõnda fotograafi, ent kes on öelnud, et sa ei tohiks müüa omaenda tehtud pilte? Sul ei pea olema isegi professionaalne kaamera heade piltide tegemiseks – enamus uuemaid tänapäevaseid telefone teevad suurepärasel tasemel pilte.
Enda tehtud pilte saab müüa mitmetel rahvusvahelistel platvormidel, sealhulgas näiteks Adobe ja Depositphotos.
Passiivne tulu investeerimise näol: Freedom24
Kui sul on juba natuke vaba raha ja tahad teenida passiivset tulu, siis üks variant on alustada investeerimist.
Selle all peame silmas reaalset investeerimist aktsiatesse, fondidesse, võlakirjadesse – päris instrumentidesse aktsiaturgudel.
Kui tahad vaikselt algust teha, aga seda väljaspool panga investeerimiskontot, siis üks lahendus on avada Freedom24 konto.
Freedom24 on rahvusvaheliselt laialdaselt tuntud investeerimisplatvorm, kus saad investeerida pärisaktsiatesse. Valikus on üle 40 000 aktsia, sh maailma suurnimed nagu Nike, Tesla, Nvidia jne.
Klõpsa allolevale nupule, et uurida Freedom24 lehelt juba lähemalt.
PS: Pea meeles, et kõik investeeringud on riskantsed ning sul on reaalne oht kaotada raha – mõtle investeerimisotsused alati hoolikalt läbi ja konsulteeri asjatundjatega.
Kuidas teenida kiirelt raha?
Internetis levib ka palju petuskeeme või lihtsalt mõttetuid meetodeid, mis ei too sulle tegelikult eriti kasu. Üks nendest on pay-per-click pakkumised.
Kui näed kuskil reklaami, mis lubab, et teenid raha reklaamide vaatamiselt või muudelt sellistelt töödelt, siis võid olla 99% kindel, et see on jama. Parimal juhul teenid sa ühe sendi kliki pealt ning võid ise kalkuleerida, kui palju sa peaksid tööd tegema, et isegi 5 eurot kokku saada.
Kui otsid internetist raha teenimise võimaluseid, hoia eemale kõikidest kuulutustest, mis lubavad kiirelt rikastuda. Sellist asja, nagu kiire rikastumine, ei ole olemas (välja arvatud lotovõitude puhul), seega kasuta ainult legitiimseid platvorme, mis on mõeldud tööde vahendamiseks või võimaldavad sul alustada oma blogi, veebipoe või investeerimistegevusega.
Raha teenimine internetis ei ole peaaegu kunagi kiire – sul võib minna palju katsetusi aega enne, kui leiad esimesed kliendid või tööpakkujad. Sul on vaja kannatlikkust: ära otsi kiiret raha, sest see on kiirtee pettuste otsa sattumiseks.
5 nippi, kuidas edukalt internetis raha teenida
Internetis on raha teenimine hoopis teistsugune kui nö reaalses maailmas töö otsimine.
Annan siinkohal paar õpetussõna, mida võiksid meeles pidada, kui kavatsed näiteks vabakutselisena töötama hakata ja oma teenuseid pakkuma.
Unusta ära vanakooli CV-d ja kaaskirjad
Koolis õpetati meile kõigile, kuidas kirjutada kaaskirja, kuid sellised ametlikud formaadid ei tööta internetis sugugi hästi. Mis töötab, on siirus.
Selle asemel, et saata kiri, kus alustad juttu lausega “Dear Sir, I would like to apply to your job”, asu kohe asja juurde ja ära keeruta. Ole siiras ja kirjuta oma pakkumine või kiri nagu sa kirjutaksid sõbrale.
Ole konkreetne
Kaaskiri ega potentsiaalsele tööandjale/partnerile saadetav kiri ei pea olema lühinovelli pikkune. Enamikel juhtudel toimib tunduvalt paremini vaid 2-3 lõigu pikkune sõnum, kus ütled kiirelt, kes sa oled ja mida sa tahad.
Ka iga paarieurone tööots aitab sind
See kehtib eriti vabakutseliste portaalide kohta. Enne, kui sa saad unistada korralikust sissetulekust, on sul vaja oma profiil üles ehitada ja selle jaoks on sul vaja tööotsi ning tagasisidet tööandjatelt.
Võta vastu isegi mõne euro suurused kiired tööd, sest kui teed tööd hästi, antakse sulle suurepärane tagasiside – kui su profiilil on aga südamlikud kiidusõnad su tööle, vaatab järgmine tööandja juba sinu profiili huvitatult ja võib sulle saata kutse tööle.
Ole originaalne
Nagu ülalpool mainitud juba, siis sa ei tohiks eales kopeerida kellegi teise tööd. Veelgi enam, ära kopeeri kunagi isegi iseenda kirju ega pakkumisi.
Näiteks, kui sa kandideerid vabakutseliste portaalides tööotsadele, siis ära kasuta kunagi kopeeritud pakkumise teksti, mida juba kasutasid varem. Iga tööandja saab aru koheselt, kui sa oled lihtsalt nö taaskäidelnud juba kasutatud sõnumit.
Õpi, õpi, õpi
Me ei saaks kunagi panna kõiki õpetussõnu ühte artiklisse, aga internetiavarused on täis tuhandeid artikleid selle kohta, kuidas ühte või teist asja teha.
Kui sa soovid alustada vabakutselisena, tee väike otsing ja leiad palju juhiseid, kuidas seda teha.
Sama kehtib iga asja kohta. Ära kaota kunagi õpihimu ja uuri iga päev, kuidas astuda sammuke edasi parema rahalise seisu poole!
Kõikidest õpetussõnadest kõige olulisem on järgnev: ära eales arva, et sul pole piisavalt oskuseid, et edukaks saada. Pole vahet, milline haridus sul on või mida sa varem teinud oled. Tuhanded tööandjad otsivad endale tublisid virtuaalseid töölisi, kellel on õige ellusuhtumine, mitte niivõrd konkreetsed oskused.
Oskuseid saab alati igale töötajale õpetada, aga sisemist motiveeritust, tööeetikat, õpitahet ja ellusuhtumist ei saa tööandja õpetada. Kui sa tahaksid öelda, et sa ei oska ühte või teist asja, siis unusta see lause kohe ära.
Selle asemel võta pähe uus põhimõte: “ma ei oska seda veel, aga ma õpin juurde ja varsti oskan”! Motiveeritus ja õpitahe viivad su kaugele.
Kasulikud allikad rohkem raha teenimiseks
- NerdWalletkuupäev: november 14, 2022
- Shopifykuupäev: november 14, 2022
- GoWorkaBitkuupäev: november 14, 2022
- Neil Patelkuupäev: november 14, 2022
- Make a Living Writingkuupäev: november 14, 2022
- Fit Small Businesskuupäev: november 14, 2022