Kuidas vabaneda võlgadest ja saada võlavabaks?

Õpetused
Kuidas vabaneda võlgadest
Uuendatud: september 7, 2024

Eestis on üle 300 000 maksehäire, mis näitab selgelt, kui suur on võlaprobleem paljude eestlaste jaoks.

Võlavabadus tundub nagu kauge unistus.

Kuigi lihtne on kritiseerida halbu finantsotsuseid, siis ei tasu kindlasti häbeneda, kui sul on tekkinud võlgnevus.

Tegelikkuses on võlad kiired tekkima ning märkamatult võid sattuda võlakeerisesse, millest vabanemine ei ole kerge ülesanne.

Enne, kui räägime lähemalt 6 sammust, mida peab iga võlgnik järgima võlgadest vabanemiseks, paneme südamele ühte:

  • Võlgadest vabanemine ei tähenda võlgade kustutamist või ignoreerimist. See tähendab ratsionaalset tegutsemist, mille käigus tasud oma võlad.
  • Võlavabaks võib saada igaüks, hoolimata sellest, milline võlasumma sul kukil on. Siiski aga tuleb hakata aktiivselt tegutsema kohe praegu – võlgu ei tohi ignoreerida. 

Kui oled võlgadesse sattunud, pead selle suhtes kohe tegutsema, mitte otsima lahendust võlgade peitmiseks või nende ignoreerimiseks.

Kuidas võlgadest vabaneda?

Sammud

1. Probleemi tunnistamine
2. Sea eesmärgid
3. Refinantseeri laenud või muuda maksegraafikut
4. Vähenda kulutusi
5. Hangi lisasissetulek
6. Ära kaota lootust
Samm 1:

Probleemi tunnistamine

Probleemi ei saa lahendada seni, kuni sa ei tee endale selgeks, et tegemist on tõesti tõsise probleemiga, mis iseenesest ei lahene ning kui sa jätkad endiselt kulutamist või veel hullem, väldid võlgnevuse tasumist ja lükkad makseid edasi, kuhjuvad probleemid ja muutuvad aina suuremaks.

Seega alustuseks:

  1. Istu maha, võta paber ja pliiats (või Exceli tabel).

  2. Kirjuta välja kõik võlgnevused ja nende jäägid. Kui sa ei tea täpseid jääke, küsi laenuandja käest.

  3. Koosta endale eelarve, kuhu kannad ka kõik muud igakuised kulutused ja kindlad tulud.

Hakka igakuiselt jälgima oma kulutusi ning poodi minnes mõtle oste sooritades: “kas see ost on tõepoolest hädavajalik?”. See kehtib isegi toidupoele – vahel võib käsi ulatada krõpsupaki või Coca-Cola järgi, ent kas need ostud on vajalikud?

Isegi paar eurot kokkuhoidu tähendab paari eurot, mille saad kulutada võlgnevuste tasumiseks. Just sellise mõtteviisi pead sa endale hankima.

Samm 2:

Sea eesmärgid

Kui oled eelarve koostanud ja oled saanud selgema ülevaate oma kuludest ja tuludest, sea igakuised eesmärgid – või isegi iganädalased. Eesmärgiks võib olla näiteks teatud makse sooritamine või mõne tegevuse tegemine, mis toob sissetulekut.

Kui sead endale igakuised eesmärgid, on sul ka selge siht silme ees ning iga kord kui oled eesmärgi täitnud, on südames mõnus saavutustunne.

Alguses ei tundu selline süsteem muutusi toovat, kuid mõne kuu jooksul näed erinevust ning märkad, kuidas võlgnevused vähenevad.

Samm 3:

Refinantseeri laenud või muuda maksegraafikut

Kui sul on mitu erinevat kiirlaenu, tarbimislaenu või krediitkaarti, kombineeri need üheks laenuks kasutades mõne laenuandja refinantseerimise võimalust. Väikelaenude intressimäärad on tavaliselt tunduvalt suuremad ning kui sul on mitu erinevat väikest laenu on intressisummad ka märkimisväärsed.

Seetõttu on mõistlik koondada kõik kokku üheks laenuks – nii on ka kergem oma progressi jälgida ning säästad märkimisväärselt intressisummadelt.

Kui sul on üks suurem laen juba, millega on tekkinud raskused, siis räägi laenuandjaga ja proovi jõuda kokkuleppele uue maksegraafiku sõlmimiseks, mis on sinu jaoks igakuiselt teostatav. Enamus laenuandjaid võimaldavad laenu pikendada ja annavad ka laenupuhkust.

Samm 4:

Vähenda kulutusi

Ehk avastad peale eelarve loomist, et kulutusi on ikkagi liiga palju? Aeg on hakata elama säästlikumalt. Isegi, kui välja tuleb uus telefonimudel või mõni põnev vidin, uus riidekollektsioon või parem auto, siis kas sa tõesti vajad seda?

Ja isegi kui sa ei ole suur tarbija ning oled enda arvates juba tubli säästja, on tõenäoliselt võimalik asju kuidagi veel koomale tõmmata.

Võlgnevustest vabanemise esimene etapp on kõikvõimalik ebavajalike kulutuste kaotamine. Kui vajad pisut abi, siis loe ka meie säästmisnõuandeid – sa võid üllatuda, kui paljude pisiasjadega on võimalik raha säästa.

Kokkuvõttes võid niiviisi säästa iga kuu mitusada eurot! See ei tähenda, et sa alandaksid oma standardeid või elaksid viletsalt – võimalik on elada lihtsalt tunduvalt vähemaga. Mõtle sellest, kui investeeringust parema tuleviku heaks!

Samm 5:

Hangi lisasissetulek

Lihtne valem võlgnevuste kaotamiseks on järgmine: vähenda kulutusi, suurenda sissetulekut.

Kui tunned, et see nõuanne on reaalsuses raskemini teostatav, siis tegelikult täpselt nii lihtne see ongi.

Kui sa suunad oma mõtteviisi ümber sellele põhimõttele, hakkad avastama pidevalt enda ümbert võimalusi. Kui sa ei ole rahul oma sissetulekuga, siis on aeg otsida uus töö, mis oleks tulusam.

Arusaadavalt ei ole võimalik päevapealt töölt lahkuda ja jääda lootma heale õnnele, ent alati saab tasapisi põhitöö kõrvalt otsida osalise töö või hakata kandideerima erinevatele töökohtadele.

  • Ehk on sul hoopis tunne, et sa oled teinud ettevõttes väga head tööd ja vääriksid palgatõusu? Ära häbene küsida palgakõrgendust – kui sa oled teinud head tööd, oled sa väärt kõrgemat tasu.
  • Mõtle, millised on su tugevad küljed ja hobid. Sulle meeldib nokitseda käsitöö kallal? Valmista vabal ajal midagi ilusat ning hakka tooteid müüma! Oled osav arvutiga? Vaata vabakutseliste tööpakkumisi, mis sobivad sinu oskustele.
  • Loe siit veel, kuidas teenida raha.
Samm 6:

Ära kaota lootust

Kui võlgnevused on kasvanud nelja- või isegi viiekohalisteks ja su palk ei jõua järgi sellele, võib tunduda, nagu võlgnevused ei saakski kunagi tasutud.

Ära ole kärsitu ning jätka iga kuu nende samade sammude kordamist, mida oled juba teinud. Oluline on, et sa ei annaks alla ja jätkaksid.

Iga kuu samm-sammult edasi liikudes jõuab lõppeesmärk aina lähemale ning järgides oma plaani on kindel, et võlgnevused saavad tasutud. Isegi, kui sa pead maksma võlgnevusi 10 või 20 euro kaupa. Seni, kuni sa üritad pidevalt oma kulusid kärpida ja sissetulekut suurendada, oled sa õigel teel.

Kui tunned nagu oleksid mures üksi, siis proovi võlanõustamist.

Võlanõustajad aitavad sul koostada eelarve ja aitavad vee peal püsida, seega saad vajaliku toe ning ka ratsionaalse ülevaate sellest, kuidas edasi liikuda võlavaba elu poole.

Mis siis, kui laenuandja ei nõustu maksegraafikut muutma?

Võib-olla oled juba küsinud maksegraafiku muutmist, kuid laenuandja ei ole sellega nõus olnud?

See ei tähenda, et lool on lõpp. See võib tähendada hoopis seda, et sa ei küsinud õigesti.

Arvesta sellega, et laenuandjad saavad tõenäoliselt iga kuu kümneid palveid inimestelt, kes üritavad lihtsalt laenuandjat ninapidi vedada. Laenuandjad peavad olema hoolikad, kuna kahjuks on olemas pahatahtlikke inimesi, kes lihtsalt kasutavad kurjalt ära laenuandjaid.

On võimalik, et sulle öeldi ära, kuna arvati, et sa oled lihtsalt järjekordne “vinguja”, kellel pole tegelikult vaja graafiku muutmist, vaid kes lihtsalt üritab endale tekitada igakuisesse eelarvesse raha juurde.

Kui tahad, et laenuandja suudaks sinu olukorras sümpatiseerida, näita laenuandjale oma tegelikku rahalist seisundit:

Kui tegutsed niimoodi, oled sa vähemalt korralikult põhjendanud ja tõestanud oma olukorda. Kui ka siis on vastus eitav, tead sa vähemalt, et oled andnud endast kõik.

Ära aga jää lootma sellele, et laenuandja usub lihtsalt seda, kui sa ütled, kuivõrd halb su olukord on ja kuidas sa kohe üldse omadega välja ei tule.

Laenuandjad tahavad näha reaalset tõestust, sest liialt paljud inimesed üritavad neid petta.

Kuidas tulevikus võlgu vältida?

Õnnitlused! Oled vabanenud võlakoormast ning saad nüüd rahuliku südamega elada. Peale võlakadalipu läbi tegemist oled saanud korraliku kogemuse – võta sellest õppust ja tõota endale, et enam sa sellisesse keerisesse ei satu!

Loo endale näiteks korralik eelarve, millest kinni pidada – nii ei pea sa muretsema, et kuu lõpus ei ole piisavalt raha.

Kindlama tuleviku jaoks ava endale sobiv hoius või hakka investeerima – leia viise lisasissetuleku tagamiseks.

Kui sul peaksi tekkima mõni ootamatu väljaminek, on sul vähemalt nö tagala kindlustatud ning on pisut tagavararaha, mis aitab sellistes olukordades.

Kui sa pole kunagi varem raha hoiustanud, siis uuri ka Financer.ee nõuandeid raha hoiustamiseks. Iga kord, kui tunned, et on vaja raha laenata, mõtle esmalt 3 korda, kas kulutust ei ole võimalik edasi lükata ning kui ei ole, siis veendu, et sul ei teki raha tagasi maksmisega probleeme.

9 korda mõtle, 1 kord kuluta – see on su uus moto rahaasjadega tegelemisel!

Kas see artikkel oli kasulik?

1 inimest 2 hulgast pidas seda kasulikuks

Allikad ja kasulikud viited
Finantsläbipaistvus on meie jaoks oluline
Financer.ee eesmärk on aidata sul teha paremaid rahalisi otsuseid. Kogu meie sisu tugineb meie sisuloome reeglitele. Samuti oleme me läbipaistvad selle osas, kuidas me tooteid ja teenuseid arvustame - selle kohta saad lugeda meie arvustuste infolehelt. Tutvu ka meie reklaamiteatega, et uurida, kuidas me täpsemalt raha teenime.

Financer.ee toetab ühiskonda.  Uuri lähemalt