Arvustus: Tallinna Hoiu-Laenuühistu
Tallinna Hoiu-Laenuühistu, lühendatult Tallinna HLÜ, ei ole eriti võõras paljudele inimestele, eriti Tallinna elanikele, kes on juba ammu märganud Narva maanteel terendavaid Tallinna HLÜ kontori aknaid.
Tulundusühistuna tegutsev ettevõte sai alguse juba 2010. aastal ning pakub oma liikmetele soodsatel tingimustel kinnisvaralaenu ja üsna kopsaka intressiga hoiuseid.
Nagu ühele hoiu-laenuühistule kohane, on igaühel võimalik ühistuga liituda ning seejärel nautida ühistu teenuseid.
Samal ajal on aga igal liikmel ka hääl ühistu tegevuses ning õigus kaasa rääkida ühistu otsustes.
Kuidas saada Tallinna HLÜ liikmeks?
Kui sa oled tallinlane, võib Tallinna HLÜ olla hea variant, kuidas soodsatel tingimustel laenata või oma raha kasvatada. Liitumine ei ole seejuures sugugi keeruline: iga vähemalt 18-aastane inimene saab seda teha, seejuures võivad liituda ka ettevõtted.
Ühistuga liitumiseks tuleb teha lihtsalt avaldus ja tasuda 10-eurone sisseastumismaks ning ka osamaks. Kõige väiksem võimalik osamaks eraisikuna on 30 eurot, ettevõtte puhul on see summa 10 korda suurem. Parim viis liikmeks saamiseks on minna lihtsalt Tallinna Hoiu-Laenuühistu kontorisse, mis asub Tallinnas Narva maanteel.
Pärast liikmeks saamist on võimalik mõistagi kasutada kõiki teenuseid, kuid lisaks saab ka osaleda üldkoosolekul ja isegi osa saada kasumist. See annab ühistegevusele täiesti uue tähenduse!
Tallinna HLÜ hoiused
Kõige olulisem osa Tallinna HLÜ tegevusest puudutab muidugi hoiuseid. Ühistu keskendub tähtajalistele hoiustele, võimaldades raha kiirelt kasvatada, et see hoiuperioodi lõppemisel välja maksta.
Tallinna HLÜ pakub kahte erinevat hoiust:
- üheaastast varianti, mille puhul on intress 4,4% ning
- kaheaastast hoiust, mille intress on 4,8%.
Põneva võimalusena võib iga liige avada ka mitu hoiust ilma igasuguste lisatasudeta. Samuti on võimalik hoiuperioodi pikendada. Intressi saab soovi korral kätte kas või iga kuu.
Ülalpool mainitud intressid on seejuures netointressid, mis saad kätte pärast tulumaksu arvestamist. Tallinna HLÜ peab ise tulumaksu kinni sinu nimel.
Tallinna HLÜ laenud
Üks võimalustest, mida saab kasutada Tallinna HLÜ liikmena, on kinnisvaralaen ehk hüpoteeklaen. Ühistu võimaldab laenata 1000 kuni 500 000 eurot kuni 10 aasta pikkuse tähtajaga ning nagu teiste hüpoteeklaenude puhul, seatakse Tallinna Hoiu-Laenuühistu kasuks hüpoteek.
Laenul pole kindlat eesmärki: laenusummat võib kasutada just selleks, milleks parasjagu vaja.
Tallinna HLÜ hüpoteeklaenu peamised tingimused on järgnevad:
- laenu võib saada nii eraisik kui ka ettevõte;
- intress on alates 9% aastas;
- laenusumma võib küll olla kuni 500 000 eurot, kuid täpne summa sõltub tagatisvara turuväärtusest – ühistu on nõus finantseerima kuni 70% selle väärtusest;
- võimalik on valida mitme erineva maksegraafiku vahel, sealhulgas näiteks makstes iga kuu vaid intresse.
Selleks, et laenu saada, tuleb ka astuda ühistu liikmeks, seega lisaks muudele laenukuludele tuleb ka tasuda 10-eurone sisseastumistasu.
Sellele lisaks tuleb tasuda ka lepingutasu ning muidugi hüpoteegi seadmisega seonduvad kulud nagu riigilõiv ja notarikulu – just nagu tavalise hüpoteeklaenu puhul.
Kuna tegemist on Tallinna Hoiu-Laenuühistuga, on ka oluline, et tagatisvara asuks Harjumaal.
Tallinna HLÜ on eraldi võimalusena rõhutanud veel ka laenude refinantseerimist, seda samuti kinnisvaralaenu formaadis. Sisuliselt on võimalik hoiu-laenuühistust taotleda hüpoteeklaenu eesmärgiga oma olemasolevad laenud refinantseerida, et sedasi hoida kokku kõrgetelt laenukuludelt, mis võivad kaasneda väiksemate kiirlaenudega.
Erinevalt tavalisest hüpoteeklaenust pakub aga Tallinna HLÜ siinkohal võimalust kasutada 0-eurost lepingutasu ning isegi notaritasu makstakse kinni – seda üksnes siis, kui laenu eesmärk on refinantseerimine.
Kas sul on juba kokkupuuteid olnud Tallinna HLÜ-ga? Kui nii, jäta ka oma muljetest siia kommentaar!