Millised kulud kaasnevad lahutamisega?
- september 7, 2024
- 4 minuti lugemine
- 12688 lugemist
Lahutus ei ole ühegi osapoole jaoks meeldiv toiming, olgu tegemist sõbraliku lahutusega või olukorraga, kus üks pool näiteks ei soovigi lahutusega nõustuda.
Lisaks emotsionaalsele stressile, mida abielu lahutamine endaga kaasa toob, ei ole ka sugugi vähemoluline arvestada rahalise koormusega.
Arutame alljärgnevalt pisut, kui palju tegelikult lahutus maksab ning millega tuleks arvestada, kui kunagi sõlmitud abielu on otsustatud lahutada.
Lahutuse avaldus: milliste kuludega arvestada?
Abielu lahutamine on võimalik kolmel viisil:
- notaris
- perekonnaseisuametis
- kohtus
Neist esimesed kaks tähendavad, et abikaasad on nõus lahutusega ning on jõudnud omavahel igati kokkuleppele. Kohtusse tuleb pöörduda siis, kui üks pool ei ole lahutamisega nõus.
Notaris lahutades on notari tasu 64 eurot. Nagu mainitud, võib lahutada ka perekonnaseisuametis, kus selle toimingu riigilõivuks on 50 eurot.
Kohtuliku lahutuse korral tuleb tasuda hagi sisseandmisel riigilõiv 100 eurot. Seda summat on võimalik pisut vähendada, kui teha avaldus E-toimiku kaudu – siis on riigilõiv 75 eurot.
Põhimõtteliselt on see ainus kulu, millega tuleb arvestada, mistõttu ei ole lahutus iseenesest nii kulukas.
Juhul, kui vajad ka spetsialisti abi, tuleks ka arvestada juristi töötasuga, ent see on jällegi väga personaalne küsimus. Avalduse esitamine on E-toimikus õnneks võrdlemisi lihtne.
Mida teha, kui vajad lahutuse jaoks raha?
Abielu lahutamine võib olla üpris kulukas protsess, kui asjasse tuleb segada ka jurist – juristi töötasu tõttu võib lahutus muutuda kalliks. Kui vajad lisaraha lahutusprotsessi jaoks ning sul pole ühtegi alternatiivi, võid kaaluda väikelaenu taotlemist. Tagatiseta väikelaenul pole kindlat otstarvet, seega võib seda potentsiaalselt kasutada ka õiguskulude jaoks. Ole aga hoolikas ja ära laena kunagi üle oma võimete.Ühisvara jagamine
Ühisvara jagamine on kahtlemata kõige valulisem osa.
Esmalt on oluline mõista ühte asjaolu: jagamisele kuulub KOGU vara, mis on soetatud ABIELU JOOKSUL.
Selle osas on ka näiteks küsitud, kuidas siis jaotab pangakontol olev vara. Ka selle osas on asi üsna lihtne – raha jagamisel võetakse aluseks pangakonto seis selle kuupäevaga, millal lahutus jõustus.
Mis puudutab aga võetud kohustusi, siis jagamisele kuuluvad üksnes need kohustused, mis on koos võetud ühise taotlusega – näiteks, kui pooled on taotlenud ühiselt hüpoteeklaenu. Kui kohustus on aga üksnes ühe poole oma, siis ei kuulu see kohustus jagamisele.
Ühisvara jagamist saab kusjuures taotleda lausa 30 aastat pärast lahutust, seega ei tasu kindlasti sellest kõrvale hoida ega vältida.
Varem või hiljem tuleb see ära teha niikuinii.
Kas ühisvara jagamine rakendub ka kingitustele?
Võib ette tulla, et üks abikaasa soovib teiselt tagasi võtta ka näiteks kingitud ehted või muud esemed. Sellel puhul on asi aga natuke keerulisem – kingituse puhul on tegemist lahusvaraga. See tähendab, et kingitusi ei saa nii lihtsalt tagasi võtta ning selle jaoks tuleks juba teha kinkelepingust taganemine, mis on aga jällegi üsna keeruline. Seega, ei pea oma kingituste pärast muret tundma!Elatisraha maksmine ja määramine
Elatisraha maksmine ja määramine on kahtlemata paljude perede jaoks suur mureküsimus.
Elatisraha suuruse määramisel arvestatakse tavapäraseid kulutusi, mis lapse kasvatamisel tekivad ning võetakse arvesse, et raha kataks täielikult lapse vajadused.
Igal juhul, ei tohi olla aga elatis ühe lapse kohta väiksem kui pool kuupalga alammäärast (ehk mitte vähem kui 292 eurot).
Juhul, kui aga lapsele tehtavad kulutused on tõepoolest suuremad ning vanem soovib teiselt poolelt välja nõuda suuremat summat, tuleb selle jaoks teha vastav hagiavaldus.
2017. aastast hakkas kehtima uus süsteem, millega tagatakse abi üksikvanematele, kelle puhul teine vanem ei maksa lapsele elatisraha. See summa on kuni 100 eurot.
Kasulikud viited lahutuse teemal
- Abielu lahutamine - Siseministeeriumkuupäev: märts 16, 2022
- Abielu lahutamine perekonnaseisuasutuses - juristaitab.eekuupäev: märts 16, 2022
- Abielu lahutamine - Eesti.eekuupäev: märts 16, 2022
- Kirikliku abielu lahutaminekuupäev: märts 16, 2022
- Abi lahkuminevatele lapsevanematelekuupäev: märts 16, 2022