WIKI

Tuludeklaratsiooni esitamise ABC

Võtmepunktid

Tuludeklaratsioon on midagi, mida peame kõik iga aasta tegema. Financer.ee selgitab alljärgnevas juhendis täpsemalt, kuidas tulu deklareerimine käib & mida pead tuludeklaratsiooniga seoses arvestama.

  • 2022. aasta tuludeklaratsioon tuleb esitada 2. maiks
  • Enammakstud tulumaks tagastatakse hiljemalt 2. oktoobril, 2023
  • Tuludeklaratsiooni saab kiirelt täita EMTA lehel või füüsiliselt teenindusbüroos
Uuendatud: september 7, 2024

Tuludeklaratsiooni esitamine

Tuludeklaratsioon on oma tulude kohta esitatav aruanne, mis tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile iga aasta.

Tuludeklaratsioon tuleb tavaliselt esitada 15. veebruari ja 1. aprilli vahemikus, ehkki täpsed kuupäevad varieeruvad aastati.

Olulised tuludeklaratsiooni kuupäevad


  • Tuludeklaratsiooni esitamine: alates 15. veebruar kuni 2. mai
  • Tulumaksu tagastamine e-MTAs deklaratsiooni esitanud inimestele: alates 28. veebruar
  • Tulumaksu tagastamine paberformaadis deklaratsiooni esitanud inimestele: alates 17. märts
  • Tulumaksu tagastamise (ja juurdemaksmise) tähtaeg: 2. oktoober

Kiired tuludeklaratsiooni küsimused-vastused

Millest sõltub maksuvaba tulu summa suurus?

Maksuvaba tulu on kuus kuni 654 eurot ja aastas kuni 7848 eurot, kuid seda juhul, kui sinu aastatulu on kuni 14 400 eurot. Kui aastatulu on aga üle 25 200 euro, on maksuvaba tulu 0.

Kuidas ma tean, kas ma pean tulumaksu juurde maksma?

Kui sa pead tulumaksu juurde maksma, saadab Maksu- ja Tolliamet sulle maksuteate, mida näed kenasti e-maksuametisse sisse logides.

Millal ja kuhu tuleb esitada lisadokumendid?

Kui sul on mingeid lisanduvaid mahaarvamisi (näiteks koolituskulud või eluasemelaenu intress), saab selliseid dokumente esitada samuti Maksu- ja Tolliameti veebilehe kaudu. Kui sul on vaja dokumente esitada, võtab maksuhaldur sinuga ühendust ja annab teada, milliseid dokumente tuleb esitada.

Millised andmed ei ole olemas eeltäidetud tuludeklaratsioonil?

Deklaratsioonile tuleb ise juurde lisada:
  • – info tulude ja kulude kohta, mis on saadud välisriigis, kuid mida saab arvestada maha;
  • – info muu vara võõrandamise kohta, kui seda infot pole eeltäidetud deklaratsioonil;
  • – FIE tulude vorm.

Kas tuludeklaratsioonile tuleb kanda krüptorahatehingud?

Jah, krüptorahatehingud tuleb samuti deklareerida, seda kategooriana “välisriigis saadud tulu”. Deklaratsioonile tuleb märkida kasumlikud tehingud ning kui oled teinud palju tehinguid, võid need kõik kokku liita ja märkida tuludeklaratsioonile ühe reana.

Kes saab arvestada eluasemelaenu intresse maha?

See maksusoodustus kehtib ainult inimesele, kes on vastava eluaseme omanik ja ühtlasi ka laenuvõtja. Kaasomandi puhul (kui mõlemad on ka laenuvõtjad) saavad mõlemad arvestada intresse maha vastavalt oma omandi suurusele.

Millal tuludeklaratsioon esitada tuleb?

Tuludeklaratsiooni esitamise aeg on üldiselt veebruari ja aprilli vahemikus. 2022. aasta tuludeklaratsiooni esitamise viimane tähtaeg on 2. mai 2023.

Kas enammakstud tulumaksu saab annetada?

Jah, enammakstud tulumaksu saab annetada ka tänavu. Seda saab teha otse EMTA lehel ning valida võib kuni 3 ühingut. 

Kes peavad tuludeklaratsiooni esitama?

Tuludeklaratsiooni peavad esitama kõik füüsilised isikud (ehk eraisikud), kes on Eesti residendid.

Residendina lähevad arvesse kõik, kelle alaline elukoht on Eesti või need, kes viibivad Eestis vähemalt 183 päeva aastas.

Deklaratsiooni peavad esitama:

Deklaratsiooni ei pea esitama:

  • kui pole vaja tulult maksta täiendavalt tulumaksu;

  • kui aastased tulud pole olnud suuremad maksuvaba tulu määrast (6000 eurot).

Muuhulgas peavad tuludeklaratsiooni esitama ka need, kelle väärtpaberite võõrandamisest saadud kahju on suurem kui perioodil saadud kasu ning kes soovivad kasu ületava kahju summa maha arvutada.

Laias laastus peavad tuludeklaratsiooni esitama peaaegu kõik inimesed, kes on vähegi tulu saanud, kuid kui kahtled, on kõige mõistlikum logida eMTA iseteenindusse ning uurida sealt andmeid lähemalt.

Tuludeklaratsiooni summa arvutamine

Veebruari alguses (pisut enne deklaratsioonide esitamise aja algust) on Maksu- ja Tolliameti e-teeninduse kaudu võimalik näha eeltäidetud deklaratsiooni. Sellele on märgitud mitmed andmed ning seega annab see juba üsna hea ülevaate sellest, kui palju tulumaksu sulle tagastatakse.

Eeltäidetud deklaratsiooni pannakse automaatselt andmed tulude ja kulude kohta, vastavalt sellele, mis on MTA andmebaasis olemas.

Seega saab tegelikult juba enne deklaratsiooni tegemist oma andmetega tutvuda ning kontrollida kas kõik on õige. Nende andmete hulgas on näiteks:

  • aadress

  • pangakonto

  • koolituskulud

  • kingitused ja annetused

  • pensionikindlustuse maksed

  • haigusraha

  • andmed tööandjatelt (kinnipeetud tulumaks, kogumispension, töötuskindlustus)

  • andmed Eesti väärtpaberikeskusest.

Kui sa oled saanud ainult Eesti palgatulu ja pole näiteks välismaalt tulu saanud, siis suure tõenäosusega on eeltäidetud tuludeklaratsioonil olevad andmed juba õiged.

Keerulisemaks läheb olukord siis, kui oled saanud ka muid tulusid ning pead aasta jooksul saadud tulud käsitsi sisestama.

Kui vajad pisut lisaabi oma rahaasjade kalkuleerimiseks, siis alljärgnevalt leiad viited erinevatele maksukalkulaatoritele, mis aitavad tulumaksusummade arvutamisel.

    Parimad maksukalkulaatorid

  • Esimese asjana võiksid kindlasti kasutada ka üleüldist palga ja maksude kalkulaatorit. Tegemist on universaalse palgakalkulaatoriga, mida tasub kasutada ka lihtsalt siis, kui tahad üldiselt palgaga seotud kulusid teada saada. Siinkohal rõhutame, et see kalkulaator ei aita tulumaksu konkreeetselt arvutada, aga see on lihtsalt kasulik tööriist. Samal lehel on saadaval ka maksuvaba tulu kalkulaator.

  • Delfi Ärileht avaldas aga ühe kena kalkulaatori selleks, et arvutada välja madalapalgaliste tulumaksutagastuse.

  • Siin lehel on saadaval väga lihtne tulumaksukalkulaator, mis aitab arvutada välja tulumaksusumma.

  • Raamatupidaja.ee lehel on saadaval lihtne palgakalkulaator, mis arvutab palgakulud välja väga täpselt.

Eelkõige tasub usaldada palgakalkulaatoreid ning omaenda eelarvestatud andmeid, mille põhjal umbkaudselt välja selgitada, kui palju raha tasub oodata tulumaksutagastuselt (või kui palju tuleb juurde maksta).

Tulumaksutagastuse arvutamise näide

Kuigi ühte valemit ei ole, saab igaüks umbkaudselt siiski summat arvutada. Selle jaoks:
  • Arvuta kokku oma aastane brutopalk (seda näiteks ülaltoodud kalkulaatori abil, kui sul ei ole täpseid andmeid).
  • Arva sellelt maha maksuvaba tulu vastavalt oma sissetulekule, kogumispensioni maksed, töötuskindlustus ning muu, mis kuuluks mahaarvamisele.
  • Korruta see summa 20%-ga – nii saad summa, mis oli aasta lõplik tulumaksukohustus sinu jaoks.
  • Seejärel lahuta tulumaksukohustusest tasutud tulumaksu summa. Tulemuseks ongi lõplik maksukohustus – kas tulumaksutagastus või juurdemakstav summa.

Mahaarvamised ja maksusoodustused

Maksustatavast tulust võib teha ka teatud mahaarvamisi ja saada maksusoodustusi.

Mahaarvamisele võivad kuuluda näiteks järgnevad kulud:

Ka mitmed sellised punktid on EMTA tuludeklaratsiooni vormil juba olemas ja võid näha eraldi teadet, kui sulle võib rakenduda näiteks maksuvaba tulu abikaasa eest.

Pea aga meeles, et pead ise käsitsi sisestama andmed, mida pole deklaratsioonile automaatselt kantud (nagu mõned koolituskulud või annetused võivad olla).

Ühisdeklaratsioon

Kui varem oli võimalik esitada abikaasadel ühine deklaratsioon, siis juba alates 2017. aastast ei ole see võimalik. Iga füüsiline isik esitab deklaratsiooni eraldi.

Abikaasad saavad aga üksteist “arvestada”. Nimelt, kui üks abikaasa on saanud alla 2160 euro tulu, võib tema abikaasa arvestada maksuvaba tulu ka oma abikaasa kohta.

Lisaks võib abikaasale üle kanda eluasemelaenu intressi ja koolituskulu summa, mis ületab piirangu määra.

Soovitame aga kindlasti uurida põhjalikult MTA kodulehte, mis on kõige parem infoallikas tuludeklaratsiooniga seotud küsimustes. Kuigi nende teenindus on pisut aeglane ning telefonitsi ei pruugi alati väga kiiresti löögile saada, on mõistlik küsimuste korral pigem abi paluda, selle asemel, et oma peaga nuputada – isegi väga väikeste ja pealtnäha tühiste küsimuste korral on mõistlik küsida järgi, olemaks kindel, et kõik on õigesti.

Maksuvaba tulu arvestamine

Kuni 2022. aastani kehtis üleüldine maksuvaba tulu aastas kuni 6000 euro ulatuses (ehk kuus kuni 500 eurot).

Alates 1. jaanuarist 2023 kehtib aga uus maksuvaba tulu arvutamise süsteem:

Maksuvaba tulu rakendamiseks pead tegema oma tööandjale avalduse. Muuhulgas saad valida, kas soovid maksuvaba tulu arvestada kogu mahus või ainult teatud määral.

Maksuvaba tulu arvutamisel pead silmas pidama ka seda, et maksustatava tulu hulka kuuluvad kõik tulud, sh palk, preemiad, dividendid, toetused jne.

Kui sul on üldse mingeid küsimusi või kahtluseid tuludeklaratsiooni osas, võta ühendust Maksu- ja Tolliametiga kas või telefonitsi või meili teel (MTA lehel on samuti palju infot juba saadaval). Tuludeklaratsioon on üks teema, mille osas ei tasu jääda kahtlema: kui kahtled, küsi MTA-lt nõu.

Mida teha tulumaksutagastusega?

Kui kauaoodatud summa on lõpuks laekunud, siis võib muidugi olla kibekiire soov see ära kulutada – meil on kõigil väljaminekuid, kuhu ootamatu tulumaksutagastus kuluks marjaks ära.

Tulumaksutagastus on aga summa, millest sa ei ole konkreetselt sõltunud – see ei ole ära planeeritud summa, vaid summa, mille sa oled igati teenitult tagasi saanud, aga see ei ole summa, millega oled arvestanud oma eelarves.

Kuna mõnes mõttes on tegemist “sülle sadanud” summaga, ei tohiks seda ära kulutada oma argivajaduste jaoks. Jah, see on ahvatlev, ent selle asemel võiksid summaga võtta ette midagi, mis võib sulle pikas perspektiivis kasu tuua nagu näiteks raha säästa või investeerida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Ole esimene, kes jätab oma tagasiside

Kasulikud allikad ja lisainfo
Finantsläbipaistvus on meie jaoks oluline
Financer.ee eesmärk on aidata sul teha paremaid rahalisi otsuseid. Kogu meie sisu tugineb meie sisuloome reeglitele. Samuti oleme me läbipaistvad selle osas, kuidas me tooteid ja teenuseid arvustame - selle kohta saad lugeda meie arvustuste infolehelt. Tutvu ka meie reklaamiteatega, et uurida, kuidas me täpsemalt raha teenime.

Viktoria Krusenvald on Financer Eesti peatoimetaja ning spetsialiseerunud finantsteemalise sisu loomisele juba alates 2016. aastast alates. Lisaks pikaajalisele kogemusele majandusteemade valdkonnas on Viktoria tegelenud 2014. aastast alates ettevõtlusega ning kasutab oma igapäevast ettevõtluskogemust informatiivse sisu loomiseks.

Jaga
Read Icon 12701 lugemist

Financer.ee toetab ühiskonda.  Uuri lähemalt