Kas Tesla aktsia on väärt ostmist?
- september 7, 2024
- 9 minuti lugemine
- 4782 lugemist
Tesla on nimi, mis ei ole ühelegi eestlasele enam võõras.
Omamoodi legendiks muutunud Tesla on ka Eestis müükide poolest tõusuteel: kuna elektriautode ostmisel saab kasutada riigipoolset toetust, on Tesla mudeleid järsult rohkem soetatud.
Investorid mõtlevad aga hoopis teisele asjale. Kas Tesla populaarsus tähendab, et ettevõtte aktsiad on väärt ostmist ning Tesla aktsiate soetamine tähendaks potentsiaalset rahalaeva?
Või on Tesla aktsia nüüdseks oma potentsiaali kaotanud jäädavalt?
Tahad kaubelda Tesla aktsiatega? Saad seda teha Freedom24 platvormil
Freedom24 on üks kõige kiiremaid ja lihtsamaid viise, kuidas aktsiaid osta-müüa. Muuhulgas on võimalik platvormi kaudu osta ka Tesla aktsiaid (ja sadu teisi aktsiaid).
Freedom24 lehel saad osta pärisaktsiaid – ja teenida isegi dividende või avada hoiukonto!
Teslast lähemalt
Ehkki enamus suuremaid autotootjaid on hakkanud valmistama elektriautosid (ning paljud on juba esimeste mudelitega välja tulnud), samastavad enamus inimesi ikkagi elektriautoga Teslat.
Hiljuti on veel ettevõte leidnud palju tähelepanu oma „gigatehaste“ tõttu, mis on veelgi rohkem pannud tuld alla investorite ostusoovile, kuna Tesla on tituleeritud firmaks, mis mitte lihtsalt ei tooda autosid, vaid toob maailma uusi tehnikalahendusi oma põneva tehaselahenduse tõttu.
Tesla müüginumbrid on samuti jõudsalt kasvanud. 2020. aasta esimeses pooles toimetati tarbijateni umbes 13% rohkem Tesla mudeleid võrreldes eelmise aastaga. Ka ettevõtte käive ületas inimeste lootuseid.
8 põnevat fakti Tesla kohta
- Teslat ei saa lihtsalt osta, see tuleb personaalselt tellida (st sa ei saa lihtsalt kõndida kuhugi esindusse ja Teslaga sealt minema sõita, auto tuleb ette tellida).
- Elon Musk ei loonud tegelikult Teslat. Musk liitus ettevõttega ligi aasta hiljem peale Tesla loomist. Musk omab hetkel natuke üle 20% Tesla aktsiatest.
- Öeldakse, et Teslal tuleb aeg-ajalt välja vahetada ainult 6 asja: nendeks on auto 4 rehvi ja 2 kojameest. Teisisõnu, üks Tesla mudel ei tohiks sisuliselt üldse vajada hooldust.
- Tesla Model X sisaldab erilist õhufiltrit, mis filtreerib välja bioloogiliselt ohtlikke osakesi, jättes salongi õhu erakordselt puhtaks.
- Model X suudab täis laetud akuga sõita umbes 400 kilomeetrit.
- Tesla aktsia on kasvanud üle 1000%, alates selle börsile minemisest.
- Teslal on Eestis ka Facebooki fänniklubi, millel on üle 4000 jälgija.
- Tesla Eesti esindust veel ei ole, kuid ametliku kodulehe kaudu saab Eestisse Tesla tellida küll.
Kõrge teenustasu sööb sinu tootlust?
Vali õige investeerimisplatvorm ja säästa aastas üle 500€.
Tesla aktsia ostmise 2 plussi
Muski fenomenaalne mõjuvõim
Tesla on üks kõige populaarsemaid aktsiaid ning suuresti üksnes Elon Muski tõttu. See aga tekitab analüütikutes ka omajagu muremõtteid, kuna inimesed ei osta Tesla aktsiat pragmaatilistel põhjustel.
Selle asemel lisatakse Tesla oma portfelli, sest… fännatakse Elon Muski.
Tegemist on sarnase fenomeniga, mida nähti Apple’i aktsia puhul, kui Steve Jobs oli veel elus. Inimesed lihtsalt armastasid Steve Jobsi olemust ja visiooni ning seetõttu osteti ka ettevõtte aktsiaid.
Aina paranevad finantstulemused
Muidugi on viimasel ajal Tesla ka näidanud paremaid finantstulemusi – 2020. aasta juulis sai Tesla Model 3 Hiina enimmüüdud elektriautoks.
Viimaste kvartalite tulemused on olnud üpris tugevad ning esmakordselt ettevõtte ajaloos suutis uus toode (Model Y) ka olla kasumlik kohe esimesel kvartalil.
Tesla kasvab märkimisväärselt kiiresti ning kui see kasv peaks jätkuma, võib Tesla aktsia osutuda ka üllatavalt heaks ostuks, kuid samas tuleb arvestada ka olulisi nõrkuseid (millest räägime järgnevas sektsioonis).
Miks Tesla aktsia ostmine ei ole hea mõte
Tesla kiire kasv on ka selle suurim nõrkus. Mitmed eksperdid on öelnud, et Tesla on tegelikult üleväärtustatud umbes 47% võrra ning kohe kindlasti ei saa öelda, et tegemist on väärtuslikuma ettevõttega kui näiteks Toyota või Ford.
Miks? Sest kui Toyota on näidanud stabiilseid majandustulemusi kümneid aastaid ning on püsiva kasvuga ja tugevate juurtega ettevõte, on Tesla olnud erakordse kasvuga vaid ühe aasta ning sedagi kahtlastel asjaoludel.
Hoolimata viimase aja mõningatest tugevatest tulemustest, on Teslal varasemalt olnud märkimisväärselt palju probleeme oma tootmiskuupäevadest ja lubadustest kinnipidamisega. Samuti on ettevõttel olnud mitmeid tootmisprobleeme ning segadusi.
Eksperdid nõustavad ühes osas: Tesla aktsia on väga volatiilne ja riskantne ning on raske ennustada, kas selle aktsia ostmine võib tuua potentsiaalselt tulu või mitte. On väga võimalik, et hommepäev kukub praegune hind kokku.
Oma kiire kasvu ja volatiilsuse tõttu on Tesla aktsiat isegi võrreldud Bitcoiniga.
Kui Elon Muskil on palju fänne, siis sama palju tekitab ta ka vastuolulist tagasisidet, mis paneb tihtipeale Tesla maine ohtu. Elon Musk on isegi ähvardanud, et ta viib Tesla börsilt minema, tal on olnud probleeme Ameerika ametiasutustega ning ta otsustas ühe populaarse podcasti ajal suisa marihuaanat suitsetada.
Musk isegi ütles ühes oma Twitteri sõnumis, et Tesla aktsia hind on liiga kõrge (misjärel muidugi kukkus aktsia hind koheselt). Selline käitumine on järjepidevalt pannud Tesla aktsia kõikuma kui peenikese oksa tormi käes.
Kas osta Tesla aktsiaid?
Vaadates viimase aasta tulemusi ja edusamme, usuvad paljud fännid ja investorid, et Tesla on suutnud suuremad tootmisprobleemid lahendada ning ettevõte suudab nüüd reaalselt ka rahuldada nõudlust ilma oma lubadusi rikkumata.
Tesla on endiselt väga volatiilne ja riskantne aktsia. Tänasel päeval on Tesla aktsia hind ligi 200 dollarit, mis on juba üpris priske summa väikeinvestori jaoks.
Positiivsete märkide tõttu võib see kasv julgelt jätkuda, kuid samal ajal tuleb alati meeles pidada, et kogu oma raha ei tohi kunagi panna ühe aktsia alla, ükskõik kui kindel sa selle kasvus oled.
Mis veelgi olulisem, Tesla aktsia puhul ei tohiks lasta end kõigutada Elon Muski persoonil, vaid otsus tuleks teha puhtalt pragmaatilistel kaalutlustel.
Top 3 platvormi Tesla aktsiatega kauplemiseks
Kas Tesla aktsia kasv jätkub? Seda näitab ainult aeg.
Kui tahad aga katsetada selle volatiilse ja kõmulise aktsiaga ning tahad seda teha kiirelt ja hõlpsalt, võid katsetada alljärgnevaid platvorme, mis muudavad aktsiate ostmise märksa lihtsamaks.
#1 Freedom24
Freedom24 on hetkel Financer.ee #1 soovitatud kauplemisplatvorm mitmel põhjusel:
- platvormil on hiiglaslik instrumentide hulk (15 erinevat börsi, üle 40 000 aktsia)
- platvorm on eestikeelne
- saad avada ka lihtsalt hoiukonto (ei pea investeerima hakkama)
- ostad päriselt instrumente, just nagu pangas – see ei ole CFD-kauplemine, kus saad fraktsioonide kaupa osta. Freedom24 kaudu ostad päriselt aktsiaid.
Oleme Freedom24 platvormi ise testinud ja võime kinnitada, et tegemist on mõistliku, turvalise platvormiga.
Esimese hooga võib platvorm algaja jaoks olla pisut keeruline, aga ajapikku harjud sellega ära – Freedom24 on lihtsalt täis erinevaid funktsioone ja võimalusi, millega pead ise tutvuma.
#2 eToro
Financer.ee tiim on testinud ka eToro platvormi ja see on meie lemmik CFD-kauplemiseks, sest:
- eToro on suisa naeruväärselt lihtne platvorm – isegi ilma igasuguse kogemuseta saab seal kenasti hakkama
- eToro pakub CopyTrading võimalust, mis tähendab, et võid ka lihtsalt “kopeerida” teisi investoreid
Küll aga pead mõistma, et tegemist on CFD-platvormiga, mis tähendab märksa kõrgemaid riske.
#3 Plus500
- Eestikeelne platvorm
- Kiired väljamaksed
- Üle 2000 instrumendi CFD-d
- Turvaline ja usaldusväärne rahvusvaheline platvorm
Plus500 on samuti üks parimatest platvormidest, seda eriti Eesti investorite jaoks: Plus500 on eestikeelne ning saanud isegi Eestis ametliku tegevusloa! See pole mingi suvaline välismaa põlve otsas kokku klopsitud keskkond.
Ka Plus500 keskkonnas toimub kauplemine CFD formaadis, seega pead kindlasti mõistma oma riskitaluvust. Küll aga on Plus500 platvormil hulgaliselt instrumente CFD-formaadis, sh nii aktsiad kui ka isegi krüptorahad.