WIKI

Maksimaalse laenusumma arvutamine

Võtmepunktid

Laenu ei tasu võtta kergekäeliselt. Kas sa tead, kui palju võiksid üldse laenu võtta oma sissetuleku juures? Arvuta välja oma maksimaalne laenusumma enne, kui asud üldse taotlust tegema!

Käesolevas Wiki artiklis saad teada:

  • mis on 40% reegel;
  • kuidas arvutada välja oma maksimaalne laenusumma;
  • mida peaksid laenamisel silmas pidama.
Uuendatud: september 7, 2024

Tahad võtta laenu? Alusta arvutamisest

Ükskõik, kas sul on mõttes võtta väikelaen või soovid osta kinnisvara kodulaenu abil, esimene samm, mille peaksid ette võtma enne laenutaotluse tegemist, on oma maksimaalse laenusumma arvutamine.

Miks see on oluline? Igal inimesel on teatud maksimaalne laenusumma, mida saaks iseenesest laenata ühest või teisest finantsasutusest.

Sinu isiklik maksimaalne võimalik laenusumma sõltub sissetulekust ja väljaminekutest ning tähendab sisuliselt seda, kui suure summaga oleksid sa maksimaalselt võimeline toime tulema.

See tähendab, et kui sa tead umbkaudselt, milline laenusumma on reaalne ja mõistad seda, kuidas laenuandjad vaatavad laenutaotluseid ning maksevõimekust, saad sa kohe esitada taotluse summale, mis on jõukohane ning ei pea pettuma eitava vastusega, mille põhjuseks on ebasobiva suurusega laenusoov.

Kuidas aga selgeks teha, milline on reaalselt sinu maksimaalne laenusumma? Alljärgnevalt räägime lähemalt, kuidas see väikese vaevaga välja arvutada.

40% reegel

Selleks, et teada saada, kui suur laenusumma tuleks kõne alla, pead sa kõigepealt arvesse võtma 40% reegli. 40% reegli põhimõte on lihtne:

Kõik sinu finantskohustused (laenude, liisingute ja järelmaksude kuumaksed) ei tohi moodustada igakuisest sissetulekust rohkem kui 40%. Kui su sissetulek on näiteks 1000 eurot kuus, ei tohiks su igakuised finantskohustused ampsata rahakotist rohkem kui 400 eurot.

Mõni laenuandja võib suhtuda asja isegi veel karmimalt: näiteks Swedbank on öelnud, et kohustused ei tohiks ületada 30-35% piiri.

Miks see aga oluline on?

40% reegel aitab vältida laenupuntrasse sattumist, kus sa ei jaksa laenumakseid tasuda. Kui juba praegu läheb pool sissetulekust laenumaksete alla ning sa võtaksid juurde uue kohustuse, on selge, et maksmisega tekiks raskuseid.

Näiteks kui su sissetulek on 1000 eurot, sul on juba 500 euro eest laenumakseid ja võtad veel ühe 100-eurose kuumaksega laenu, jääks elamiseks vaid 400 eurot, mis on enamasti liiga vähe.

Isegi, kui sa oled isiklikult veendunud, et saaksid laenu tasumisega hakkama, ei ole ükski seaduspärane finantsasutus nõus raha väljastama kellelegi, kellel on juba suur hulk rahalisi kohustusi võetud.

Seda ei tasuks võtta kui midagi negatiivset – tegelikult aitab see vältida sul võlgnevusi ning on loodud sinu kaitseks.

Enne, kui asud laenutaotlust täitma, võta ette eelarvestamine ja arvuta kokku, kui palju läheb igakuisest sissetulekust laenukohustuste tasumisele. Kui kohustused on kõvasti alla 40%, on sinu šansid laenu saada väga head. Kui oled teada saanud uue laenu kuumakse näiteks laenuandja kodulehe kaudu, arvuta ka see laenukohustuste hulka ja vaata, kas protsent jääb endiselt 40% alla.

Võrdle 35 laenupakkuja laene

Leia soodsaim laen ühe klikiga

Maksimaalse laenusumma arvutamine

Kui arvutad välja oma sissetulekute ja väljaminekute suhte, saad sa ühtlasi teada, kui suur võiks olla laenu kuumakse. Näiteks, kui su sissetulek on 1000 eurot ning sul on hetkel 200 euro ulatuses kohustusi, saaksid sa endale lubada kuni 200-eurose kuumaksega laenu.

Pea meeles, et sa peaksid jääma 40%-st allapoole, sest nii on kindlam võimalus, et sul ei teki laenu tasumisega probleeme.

Nüüd, kus sa tead, kui suur võiks olla kuumakse, saad sa välja selgitada, kui suur summa ja milline laenuperiood tuleks kõne alla.

Mida pikem on laenuperiood, seda madalam on kuumakse, kuid mida kiiremini laenu tasutud saad, seda kergem on edasi toimetada. Muidugi sõltub laenusumma ka sellest, mida sa soovid laenuga saada: kas soovid osta autot, võtta kiirlaenu, taotleda kodulaenu vms.

Esimese sammuna võid vaadata sellesama lehe ülaosas oleva pisikese võrdlustabeli kaudu, millised on Eesti laenuandjate pakkumised.

Kuna Financer.ee andmebaasis on aga toodud välja madalaimad võimalikud kulukused ja laenuandjad võivad teha personaalseid pakkumisi, tasuks lähemalt uurida huvipakkuva laenuandja kodulehte.

Mis puudutab aga laenusumma arvutamist, siis pärast huvipakkuva laenuandja leidmist ja tema kodulehele minemist, saad kasutada laenuandja lehel olevat kalkulaatorit, et näha, milline summa ja periood sobiks sinu soovitud kuumaksega.

Mõned näited (ülaltoodud näite põhjal):

  • Bigbanki väikelaenu kuumakse jääb näiteks alla 200 euro isegi siis, kui soovid 8000 eurot ja 60 kuuks. Kui tahad Bigbanki väikelaenu 12 kuuks, saaksid taotleda näiteks 2000 eurot – sel puhul jääb ka igakuine makse alla 200 euro.
  • Swedbanki kodulaenu kuumakse jääks alla 200 euro siis, kui taotleda näiteks 50 000 eurot 30 aastaks.
  • Coop Panga remondilaenu saaks taotleda 2 aastaks lausa 4000 eurot.
  • Credit24 krediidikonto limiit võib olla isegi 3900 eurot, seda 36 kuuks.
  • Mogost saaks osta kuni 5900 eurot maksva auto, kui oled nõus tasuma kuumakseid 72 kuud.

Nagu näed, on variante mitmesuguseid, kuid kui sa tead, milline kuumakse oleks vastuvõetav, on tunduvalt lihtsam välja arvutada, kui suur laenusumma tuleks üldse kõne alla.

Nii saad esiteks vältida, et pangalaenu vastus on negatiivne ja saad samas ka ise rohkem kindlustunnet, kuna oled asja korralikult läbi mõelnud.

Pane tähele, et toodud näited on vaid hinnangulised ja tuginevad mainitud ettevõtete kodulehtedel olevate kalkulaatorite arvutustele. Asjaolud võivad muutuda, kui antud ettevõtted muudavad oma tingimusi või hinnakirja ning sulle võidakse esitada teistsuguse intressiga pakkumine kui kalkulaatoris näidatud. Toodud näited on mõeldud selgitamaks, kuidas enda jaoks välja selgitada võimalik maksimaalne laenusumma erinevates laenufirmades. Enne otsuse tegemist aga arvuta kindlasti summasid ka ise vastavalt oma olukorrale ja kindlasti räägi läbi spetsialistiga.

Laenukalkulaator tuleb appi

Veel üks kasulik abimees, mis aitab sul enda jaoks selgitada välja laenusummasid, on meie laenukalkulaator.

Ehkki meie laenukalkulaator ei pruugi vastata täpselt erinevate laenufirmade pakkumistele (kuna laenuasutused ja pangad küsivad ka muid lisatasusid peale intresside), aitab see sul teada saada umbkaudse laenusumma.

Sisuliselt võid seega kasutada meie laenukalkulaatorit kui maksimaalse laenusumma kalkulaatorit. 

Vali liuguritest intressimäär, laenuperiood, laenusumma ning vali ka see, millise maksegraafikuga on tegemist (see on tavaliselt laenuandjatel kodulehel ka kirjas).

Pärast liuguritel summade valimist näidatakse sulle automaatselt kalkulaatori all umbkaudseid summasid. Kalkulaator näitab ka maksete suurust, mis aitab sul hinnata valitud summa sobivust oma eelarvega.

Kokkuvõtteks: mida peaksid meeles hoidma?

Pika jutu lõpetuseks, siin on peamised asjad, mida peaksid silmas pidama:

Selline lähenemine laenamisele võib olla uudne ja natuke harjumatu, kuid miski ei aita paremini vältida võlgnevusi ja probleeme kui eelnev põhjalik planeerimine, seda eriti juhul, kui tahad laenata suuremat summat.

Laenamine ei pea olema nö kuradile sõrme andmine. Vastupidi – see võib aidata sul oma elujärge teatud olukordades parandada, aga ainult siis, kui teed seda vastutustundlikult.

Võrdle laenusummasid, mõtle oma maksevõimekusele ja tee nutikas laenuotsus!

Kas see artikkel oli kasulik?

1 inimest 1 hulgast pidas seda kasulikuks

Finantsläbipaistvus on meie jaoks oluline
Financer.ee eesmärk on aidata sul teha paremaid rahalisi otsuseid. Kogu meie sisu tugineb meie sisuloome reeglitele. Samuti oleme me läbipaistvad selle osas, kuidas me tooteid ja teenuseid arvustame - selle kohta saad lugeda meie arvustuste infolehelt. Tutvu ka meie reklaamiteatega, et uurida, kuidas me täpsemalt raha teenime.

Viktoria Krusenvald on Financer Eesti peatoimetaja ning spetsialiseerunud finantsteemalise sisu loomisele juba alates 2016. aastast alates. Lisaks pikaajalisele kogemusele majandusteemade valdkonnas on Viktoria tegelenud 2014. aastast alates ettevõtlusega ning kasutab oma igapäevast ettevõtluskogemust informatiivse sisu loomiseks.

Jaga
Read Icon 3591 lugemist

Financer.ee toetab ühiskonda.  Uuri lähemalt