WIKI

Palgaküsimuste ABC: brutopalk ja netopalk

Võtmepunktid

  • Brutopalk on summa, millelt lähevad maksud maha, netopalk on summa, mille sa saad reaalselt kätte.
  • 2024. aastal on miinimumpalk 820 eurot (täistööajaga töötamise korral), tunni kohta 4,86 eurot.
Uuendatud: juuni 17, 2024

Brutopalk vs netopalk

Bruto ja neto, neto ja bruto – need kaks mõistet on nii sarnased, et ajavad pidevalt inimestel pea valutama.

Siin on konkreetne vastus sellele, mis on brutopalk ja mis on netopalk:

  • Brutopalk on summa, millelt lähevad maksud maha.
  • Netopalk on summa, mille sa saad reaalselt kätte.

Esimene on kena summa lepingus, teine on aga see kena summa, mis palgapäeval arvelduskontole potsatab.

Brutopalk on kirja pandud lepingusse põhipalgana ning seetõttu on eriti oluline mõista, et brutopalk ei tähenda su reaalset kätte saadavat palka.

Millest koosneb brutopalk?

Brutopalgast arvestatakse maha kolm maksu:

  • Kogumispension;
  • Töötuskindlustusmakse;
  • Tulumaks.

Tööandja maksab aga sinu eest rohkem kui ainult brutopalka. Kui su brutopalk on 1000 eurot, ei tähenda see, et tööandja kulu ongi 1000 eurot. Tööandja tasub lisaks sinu palgale veel 33% sotsiaalmaksu. Seda on üsna oluline mõista, eriti kui soovid palgatõusu – palgatõusuga kaasneb ka tööandja maksukoormuse suurenemine.

1000-eurose brutopalga puhul saad kätte netopalgana ca 871 eurot, aga tööandja maksab sinu eest kokku välja ca 1338 eurot. Seega, isegi kui tööandja respekteerib su tööd ja sooviks su palka tõsta, ei pruugi palgatõus lihtsalt sobida ettevõtte eelarvega.

Palga arvutamine ja palgamaksud

Tööjõumaksude hulka kuuluvad 4 põhilist maksu:

  1. Sotsiaalmaks

  2. Tulumaks

  3. Töötuskindlustusmakse

  4. Kohustusliku kogumispensioni makse

Nagu mainitud, siis sotsiaalmaksu tasub tööandja ning selle maksu eest saad sa nii riiklikku pensioni kui ka vajaliku arstiabi.

Tulumaks on kõigile ilmselt väga tuttav tuludeklaratsioonide tõttu.

Hea uudis on aga see, et 20% suurust tulumaksu ei pea tasuma kogu palgalt.

Selle jaoks on loodud maksuvaba tulu piir, milleks on 654 eurot. See tähendab, et tulumaksu arvutatakse palga summalt, mis ületab 654 eurot, seda aga üksnes siis, kui oled esitanud tööandjale vastavasisulise avalduse.

Töötuskindlustusmakse ühe osa maksab tegelikult tööandja, aga väike osa läheb maha ka sinu palgast. Sinu jaoks on see 1.6% ning nagu nimigi viitab, on see summa mõeldud olukorraks, kui sa peaksid töö kaotama.

Viimase olulise maksuna läheb palgast maha ka kohustusliku kogumispensioni makse, mille arvelt kantakse rahasumma pensionifondi.

Kust leida täpne palgakalkulaator?

On selge, et kogu see maksude ja palga teema võib ajada parasjagu segadusse. Selle jaoks on olemas aga mitmeid palgakalkulaatoreid, mis aitavad elu natuke lihtsamaks teha.

Üks kõige mõistlikumaid palgakalkulaatoreid on palk.crew.ee kalkulaator. Lehel on kenasti kirjas ka maksumäärad ning oma palga arvutamiseks pead sisestama üksnes lähtenumbri. Kalkulaator teeb sinu eest ülejäänud töö ära!

Kui suur on miinimumpalk?

2024. aastal on miinimumpalk 820 eurot (täistööajaga töötamise korral), tunni kohta 4,86 eurot.

See summa aga võib tähendada ka brutopalka.

Seaduse kohaselt võib brutopalk olla kehtiva määra järgi võrdne miinimummääraga, mis tähendab, et kui su töölepingus on kirjas, et põhipalgaks on 820 eurot, tähendab see seda, et sa ei pruugi saada kätte 820eurot.

Visates pilgu peale palgakalkulaatorile, saab öelda, et 820 euro suurune alampalk brutopalgana tähendab sulle kätte umbes 763 eurot.

Kuidas miinimumpalgaga ära elada?

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) kohaselt maksis toidukorv septembris keskmiselt 82,14 eurot. Ka üürihinnad on prisked: isegi Tallinna kõige soodsamates linnaosades on keskmine üür ca 400 eurot.

Võttes seda arvesse on arusaadav, et miinimumpalgaga on keeruline ära elada, kuid see ei ole võimatu. See nõuab aga kindlasti mitmeid möönduseid ja tõsist säästurežiimil elamist.

Siin on 4 soovitust, mis võivad abiks olla.

Soovitus #1

Kasuta kõikvõimalikke säästunippe

Vahel ei pane me tähelegi, kuidas mõned väikesed asjad võivad meie palgast hammustada üsna suure tüki, isegi, kui oled juba säästliku eluviisiga. Kasuta kindlasti Financer.ee säästunippide lehte, kust leiad üle 200 kasuliku nõuande – vahest leiad sealt midagi kasulikku?

Soovitus #2

Loo kodune eelarve

Pane oma tulud ja fikseeritud kulud kirja ning vaata, kui palju jääb üle muudele kuludele nagu toit, majapidamistarbed, riided jms. Eelarvet järgides saad sa oma rahakoti üle tunduvalt paremini kontrolli hoida ning vähemalt tead täpselt, kuidas su palk jaguneb.

Isegi, kui palk on väike ning sa arvad, et pole kuidagi võimalik oma väljaminekuid ümber sättida, võib koduse eelarve pidamine anda sulle palju uusi mõtteid. Tihtipeale ei tea me isegi seda, kuidas me iga kuu oma palka tegelikult kulutame.

Kasuta Financer.ee eelarvejuhendit, et alustada koduse eelarve loomist.

Soovitus #3

Otsi lisaraha teenimise võimalusi

Muidugi on kõige nö lollikindlam viis paremini hakkamasaamiseks lisasissetuleku leidmine. Me mõistame, et seda on lihtsam öelda kui teha, aga samas puudub vahel ka pealehakkamine, kuna elu tundub niigi raske. Kui igapäevaselt külvavad pead muserdavad mõtted, on raske leida motivatsiooni selleks, et agaralt uusi tööotsi leida.

Uuri Financer.ee juhendit selle kohta, kuidas teenida rohkem raha – võid sealt leida mõtteterasid selle kohta, kuidas hakata näiteks kodus töötama või kuidas luua mõni väike lisasissetulek.

Soovitus #4

Hakka iga lisatulu investeerima

Kui sul tekib kas või 10 eurot nö üleliigset raha, paiguta see koheselt investeeringutesse. Mitmetes Eesti pankades saab näiteks investeerima hakata juba 1 eurost alates, suunates raha isegi aktsiatesse. Väga väikese summaga saab alustada ka ühisrahastuses investeerimist.

Mistahes variandi sa ka ei valiks, isegi, kui suudad aastas investeerida 100-200 eurot, on see algus. Iga investeeritud euro hakkab sulle siiski tootma tulu ning järk-järgult kasvab see aina suuremaks.

Mis teha, kui palgapäevani rahaga välja ei vea?

Kui kuu lõpus ei vea rahaga välja, kipuvad sõrmed laenutaotluse poole minema: väikelaen või krediidikonto võib olla tihtipeale kiire lahendus, kuidas näiteks maksmata arved tasuda.

Financer.ee laenuvõrdlustabelitest leiad küll mitmeid võimalikke laenupakkumisi, ent rõhutame siiski, et laenukohustuse võtmine on ohtlik, kui sa ei tule niigi ots-otsaga kokku. Sellises olukorras võib laenukohustus peatselt tähendada tõsiseid võlaprobleeme.

Kaalu pigem ülalpool olevaid nippe või kui oled veendunud, et laenukohustus pole sinu jaoks probleem, kasuta meie laenuvõrdlustabelit, et leida soodsaim võimalik laenupakkumine.

Kas see artikkel oli kasulik?

1 inimest 1 hulgast pidas seda kasulikuks

Kasulik info
Finantsläbipaistvus on meie jaoks oluline
Financer.ee eesmärk on aidata sul teha paremaid rahalisi otsuseid. Kogu meie sisu tugineb meie sisuloome reeglitele. Samuti oleme me läbipaistvad selle osas, kuidas me tooteid ja teenuseid arvustame - selle kohta saad lugeda meie arvustuste infolehelt. Tutvu ka meie reklaamiteatega, et uurida, kuidas me täpsemalt raha teenime.

Viktoria Krusenvald on Financer Eesti peatoimetaja ning spetsialiseerunud finantsteemalise sisu loomisele juba alates 2016. aastast alates. Lisaks pikaajalisele kogemusele majandusteemade valdkonnas on Viktoria tegelenud 2014. aastast alates ettevõtlusega ning kasutab oma igapäevast ettevõtluskogemust informatiivse sisu loomiseks.

Jaga
Read Icon 42035 lugemist

Financer.ee toetab ühiskonda.  Uuri lähemalt