Krüptoraha pettused levivad nagu kulutuli: kuidas end kaitsta?
- september 7, 2024
- 12 minuti lugemine
- 4620 lugemist
Kõik meist on kuulnud erinevatest krüptovaluutadest nagu Bitcoin, Ethereum või teised. Kuna krüptoraha on aga paljude jaoks tundmatu maastik, mis tekitab endiselt pisut segadust, kasutavad seda fakti kurjasti ära petturid, kes üritavad inimestelt erinevate nippidega raha välja petta.
Krüptopettuste ulatus:
- Business Insideri sõnul suutsid küberkriminaalid ainuüksi 2019. aastal juba välja petta üle 4 miljardi dollari.
- Hollandis ja Suurbritannias arreteeriti 6 inimest, kuna nad viisid läbi üle 27 miljoni dollarini ulatuva pettuse, mille käigus üritati saada ligipääs kasutajate bitcoini rahakottidele.
- Paari aasta eest varastati ühest maailma suurimast krüptovaluutade vahetuspaigast üle 40 miljoni dollari väärtuses bitcoine.
Ka eestlased pole kaitstud krüptoraha varaste ja -petturite eest.
Financer.com Eesti tiimini jõudis info vähemalt ühe võimaliku bitcoinipettuse kohta, mis tundub proovivat jõuda eestlasteni: selleks on pettus nimega Bitcoin Code.
Tahad osta krüptoraha? Tee seda turvaliselt
Krüptorahade ostmisel-müümisel pole midagi halba, aga tee seda turvaliste platvormide kaudu. Klõpsa siin olevale nupule, et lugeda rohkem krüptoraha kohta ning leia ka meie turvaliste krüptoplatvormide nimistu.Bitcoin Code üritab eestlasi õnge tõmmata, lubades kiiret rikastumist
Bitcoin Code on krüptorahapettus, mida on juba täheldatud inglise keelt kõnelevates riikides. Financer.com Eesti tiimini jõudis aga info selle kohta, et see pettus üritab sihikule võtta eestikeelsed internetikasutajad, luues eestikeelse lehe.
Kui tavaliselt on võimalik pettuseid hõlpsasti tuvastada tänu veidralt tõlgitud veebilehtedele, siis Bitcoin Code on üks pettustest, mis üritab riiki tulla emakeelekõnelejate abil.
Bitcoin Code pettuse sisu
Bitcoin Code on otseses mõttes jäle pettus, mis räägib kokku täielikud piimajõed ja pudrumäed.
Bitcoin Code pettus keerleb ühe programmi ümber, mille saab endale alla laadida ja mis selle loojate sõnul genereerib sulle lihtsalt meeletus koguses raha.
Selle loojaks olevat mees nimega Steve McKay, kes olevat teeninud oma tarkvara kaudu 100 miljonit dollarit ja kes olevat olnud isegi Forbes ajakirja esikaanel.
Tegelikkuses pole sellist meest üldse olemas. Bitcoin Code kodulehel on esitletud selle “Steve’i” pilt, kuid tegelikult on see Google’ist allalaetud suvalise modelli pilt. Ka Forbes’i esikaas, mida uhkelt veebilehel esitletakse, on võltsing – sellist Forbes’i esikaant pole kunagi eksisteerinud!
Teisisõnu: kõik lehel olevad arvustused on ostetud ja on tegelikult täiesti võltsid. Need on sama hea kui vaadata mängufilmi – kõik on näideldud. Osade arvustuste juures olevad profiilipildid on lihtsalt internetist varastatud.
Isegi nende kodulehel olevad “puhkusepildid” on võetud lihtsalt pildipangast:
Bitcoin Code’i niinimetatud looja lubab, et programmiga saab teenida endale $550 tunnis automaatselt, mis tähendab, et ööpäevas tekib lihtsalt puhast raha $13 200. Sisuliselt lubatakse, et igaüks saab selle programmiga miljonäriks 90 päevaga.
Samuti lubatakse, et sa ei pea üldse midagi ostma ega mitte mingit rahalist panust tegema, aga see pole tõsi.
24 tunni pärast võidki näha, kuidas kontol on number üle $13 000. Niiviisi võid justkui arvata, et tegemist on ehtsa asjaga ning sinust saabki miljonär, kes võib kas või kõigile oma naabritele uued majad osta.
Seejärel aga helistab sulle salakaval promomees, kes väidab end olevat bitcoini ekspert ja sinu personaalne kauplemisnõustaja ning muidugi soovitatakse sul teha väga suur sissemakse – ikka selleks, et sinust saaks miljonär juba järgmiseks nädalaks.
Kord, kui suurem sissemakse on tehtud, pannakse konto salapäraselt kinni, promomees kaob nagu tina tuhka ja sa jääd oma rahast igaveseks ilma.
Võltsid krüptoraha kauplemisplatvormid meelitavad inimesi psühholoogiliste võtetega
Bitcoin Code pole kaugeltki ainus, esimene ega viimane pettus, mis üritab sellise taktikaga inimesi manipuleerida. Kahjuks on taoliseid pettuseid maailmas niivõrd palju, et võikski rääkida ühest pettuseliigist: petturlikud krüptoraha kauplemisplatvormid.
Krüptorahaga kauplemine on iseenesest täiesti legitiimne tegevus ja sarnaneb teistele investeerimisviisidele. Kaubelda saab julgelt litsentseeritud platvormidel nagu seda on näiteks Plus500 (mis on suisa eestikeelseks tehtud).
Kahjuks aga kasutavad petturid ära fakti, et krüptodega kauplemine on legitiimselt võimalik. Nad panustavad sellele, et paljud inimesed ei saa veel päris hästi aru, kuidas krüptovaluutaga kauplemine töötab ning töötavad välja peened programmid, millega lubavad inimestel “kaubelda”.
Selliste niinimetatud kauplemisplatvormide sisu on sarnane Bitcoin Code programmile: sulle jäetakse mulje justkui sa teeniksid raha, kuid tegelikult toidad sa lihtsalt petturi ahneid käsi ning ei näe oma raha ega mitte mingit tulu enam mitte kunagi.
OLULINE HOIATUS ⚠️
Palun ole äärmiselt ettevaatlik alati, kui asi puudutab rahaliste sissemaksete tegemist või mingeid muid taoliseid küsimusi. Kui tahad investeerida, tee seda ainult tunnustatud portaalides, millel on tõestatult usaldusväärne taust, mille puhul on selge ettevõtte juriidiline legitiimsus ning millel on tegevusluba. Ära panusta raha MITTE KUNAGI kohta, mille omanikke ei ole võimalik kindlaks teha või mis lubavad liialt head tootlust. Palun hoia end – pettureid on igal pool. Kui vähegi kahtled, küsi julgelt nõu ekspertidelt. Ära torma investeerima, kuna sa võid kogemata hoopis toetada petiseid!Enamus taoliseid pettuseid panustavad inimeste meeleheitele ja loodavad, et inimesed, kes on vaesuse piiril, on piisavalt meeleheitel, et haarata kinni igast õlekõrrest, isegi, kui see tähendab, et nad panevad mängu kõik oma säästud.
Petturid on täiesti halastamatud ja neil on absoluutselt ükskõik sellest, kuidas elavad inimesed, keda nad on petnud.
Nad on kalgid kurjategijad, kelle ainus eesmärk on ise rikastuda sinu arvelt, pettes sind kaunite lubadustega.
5 muud krüptoraha pettust, mille eest end hoida
Krüptoraha pettuseid on niivõrd palju erinevaid, et tõenäoliselt on nädala pärast juba jälle mõni uus välja mõeldud.
Siin on kiire ülevaade veel mõnest levinumast pettuseliigist, mille eest tuleks end kindlasti kaitsta.
Levinud krüptoraha pettused:
- Võltsid ICO-d (initial coin offerings)
- Petturlikud e-kirjad
- Libarahakotid
- Ponzi pettused
- Krüptoraha kaevandajad
1. Võltsid ICO-d (initial coin offerings)
ICO on rahastusviis, mille korral pakutakse uut krüptovaluutat mõne muu valuuta või krüptoraha vastu.
Tegemist on sisuliselt promoviisiga, kuna sa saad osta endale tulevikus avaldatavat valuutat, et teenida seejärel hiljem potentsiaalselt veel rohkem tulu, kui uus krüptoraha turule tuleb.
ICO on viis, mille abil kogub uue krüptoraha looja piisavalt rahastust, et oma idee krüptorahast ellu viia.
Põhimõtteliselt töötab see sarnaselt ühisrahastusele.
Kuigi tegemist on reaalse rahastusviisiga, mille abil üks krüptoraha võiks turule tulla, on see kahjuks üks kõige levinumaid krüptopettuseid kogu maailmas. Eriti seetõttu, et ICO ei tähenda midagi muud, kui seda, et huvilistele müüakse maha mõte investeerimisest uude projekti.
Petturid loovad usaldusväärsena näiva veebilehe ja kõikvõimalikud dokumendid, mis üritavad veenda investoreid paigutama oma raha võltsi krüptorahasse. Seejuures lubatakse astronoomiliselt suurt tulu (nt 1000x tulu) väga lühikese aja jooksul ja mõistagi ei looda lubatud krüptoraha mitte kunagi.
2. Petturlikud e-kirjad
Petturid kasutavad tihti ära reaalselt eksisteerivaid ettevõtteid ning kopeerivad nende logosid ja muud taolist, et inimesi petta. Isegi Eesti pangad on olnud hädas selliste petturitega, kes väidavad end olevat näiteks SEB pank.
Ka krüptovaluutade puhul on levinud sellised kirjad, kus petturid matkivad mõnda reaalset ettevõtet ning pakuvad mingit investeerimisvõimalust.
Pettur võib näiteks hankida endale veebiaadressi, mis on sarnane tuntud lehele või kasutada mõnda sarnast e-posti aadressit, et sind ära petta. Enamasti on kirjas mõni link, millele klõpsamist ärgitatakse, kuid ühelgi sellisel lingil ei tohi mitte kunagi vajutada.
Linkide varjus on tihti peidus mõni ohtlik pahavara, mis võib proovida varastada su andmeid või kasutada sind mõnel muul moel ära.
3. Libarahakotid
Teadupärast on vaja krüptoraha hoida krüptorahakotis. Petturid on aga isegi siinkohal näinud võimalust, kuidas inimestelt raha välja petta.
Raha välja petmiseks loodi võltse androidirahakotte, kuhu inimesed said kanda bitcoine nagu tavalise rahakoti puhul, kuid tegelikkuses ei saanud kasutajad raha endale.
Mitmed petturid lõid lausa reaalsete rakenduste koopiaid (pisut erineva nimega), et jätta endast usaldusväärne mulje.
4. Ponzi pettused
Ponzi pettus on midagi, millest on kuulnud peaaegu igaüks, sest tegemist on vaieldamatult kõige levinuma pettuseliigiga.
Muidugi ei ole ka krüptovaluutad sellest välja jäänud.
Süsteem on lihtne ja koosneb sisuliselt 4 etapist:
-
Luuakse krüptoprojekt, mis meelitab uusi investoreid ebatavaliselt kõrge tuluga.
-
Olemasolevaid investoreid ärgitatakse kutsuma uusi investoreid.
-
Uute investorite poolt paigutatud rahaga tasustatakse olemasolevaid investoreid, kes teenivad tulu seega mitte tänu sellele, et projekt kuidagi ise tulu saaks, vaid tänu sellele, et uued inimesed andsid raha juurde.
-
Äsja tulnud investorid hakkavad ka ise kutsuma uusi inimesi juurde ja saavad seejärel ise raha tänu uutele inimestele.
Asja konks seisnebki selles, et krüptoprojekt ise ei hakkagi kunagi mingit tulu tootma, vaid kogu süsteem tugineb võrgustiku loomisele.
5. Krüptoraha kaevandajad
See pettus on seotud jällegi pahavaradega. Mõned petturid kasutavad arvuti või nutitelefoni protsessorit krüptoraha kaevandamiseks ja seega toodavad endale krüptoraha juurde, et selle arvelt rikastuda.
Sinu seadme protsessori kasutamiseks sisestatakse veebilehele (või e-kirja) pahavaraline koodijupp, mis võib end peita lingil, nupul või mujal.
Kahjuks on sellised pahavarad niivõrd salakavalad, et sa ei pruugi isegi aru saada, kui pahavara on endale sinu arvutisse kodu teinud.
Kuidas end krüptoraha pettuse eest kaitsta?
Täiesti arusaadavalt võib kogu see krüptoraha pettuste teema panna pea parasjagu valutama. Pettused on igal nurgal ning kahjuks rikuvad need krüptorahade mainet.
Krüptorahadega saab tegeleda legitiimselt ning neid on võimalik osta ja müüa reaalsetel kauplemisplatvormidel – nagu sellistel, mis on saadaval Financer.com krüptoraha platvormide võrdlustabelis.
-
Kui miski on liiga hea, et tõsi olla, siis võid oma pea peale kihla vedada, et see ei ole tõsi.
-
Ära klõpsa mitte kunagi ühelegi lingile või nupule, mis saadetakse sulle e-kirjas kellegi poolt, keda sa üldse ei tunne. Kui sa saad võõralt aadressilt e-kirja, guugelda adressaati ja uuri asja lähemalt. Kui kiri on kahtlane, kustuta see kohe ära.
-
Kui tahad krüptovaluutasse investeerida, tee seda väikeste summadega. Ära pane mitte kunagi kõiki oma elusääste ühe investeeringu alla (see kehtib kõikidele investeeringutele, mitte ainult krüptodele).
-
Krüptorahaga kauplemiseks vali ainult tunnustatud ja tegevusloaga ettevõte (krüptod ei pruugi olla küll reguleeritud, kuid reaalsetel ettevõtetel on siiski ette näidata erinevaid tunnustusi). Uuri internetist arvustusi ja veendu, et tegemist on reaalselt eksisteeriva ettevõttega.
4 põhimõtet enda kaitsmiseks pettuste eest
Eestis eksisteerib ka organisatsioon nimega Eesti Krüptoraha Liit, mille liikmetelt võid saada kasulikku informatsiooni. Krüptorahaga kauplemine võib olla turvaline tegevus, aga ole alati hoolikas ja ära lange pettuste lõksu.
Pettuseid saab vältida, kui oled ettevaatlik ja teed korralikult uurimistööd enne, kui panustad kuhugi oma raskelt teenitud raha.