Meid on kajastanud:
Mis on maksehäired?
Maksehäired tähendavad olukorda, kus laenuvõtja ei ole tasunud laenumakseid ning laenuandja on otsustanud isiku nime kanda Creditinfo Eesti AS ametlikku maksehäireregistrisse, mida kasutatakse kusjuures laenuandjate poolt taustakontrolli tegemiseks. Kehtivad maksehäired tähendavad, et sa ei saa enam ühtegi kiirlaenu, väikelaenu ega muud tagatiseta laenu.
Maksehäireregistri kanne tehakse eelkõige selleks, et hurjutada võlgnikke – maksehäireregister on omamoodi häbipost, kuna kõigil teistel laenuandjatel on võimalik kontrollida registrist sellise kirje olemasolu.
Maksehäirekirje tegemisega loodavad laenuandjad, et see motiveerib inimest võimaluse korral võlgnevused tasuma, kuna maksehäireregistri kanne jääb registrisse veel vähemalt kolmeks aastaks isegi peale laenu tagasi maksmist, häirides seeläbi laenuteenuste saamist pikal ajal – maksehäirega ei pruugi saada kasutada isegi renditeenuseid!
Kust saab laenu maksehäiretega?
Olgu siinkohal kohe öeldud, et laen maksehäirega on sisuliselt võimatu. Isegi, kui su maksehäire on ammu lõpetatud, ei anta laenu veel isegi mitme aasta jooksul pärast maksehäire lõpetamist.
Laen maksehäirega on võimalik kahel juhul:
- sul on tagatiseks piisavalt suure väärtusega kinnisvara;
- sul on käendaja.
Üldiselt on võimalik vaid esimene variant: laen kinnisvara tagatisel. Laen maksehäirega on võimalik ainult siis, kui sul on sobiva väärtusega kinnisvara ning sul on ka piisava suurusega igakuine kindel sissetulek.
Arvesta aga sellega, et isegi kinnisvara tagatisel ei pruugi laenu üldse saada. Laenuandja võib vabalt otsustada laenu mitte anda - kõik oleneb olukorrast.
Parima hinnanguga laenuandjad
Juhul, kui sul ei ole enam maksehäireid ning soovid laenu, võid uurida neid laenuandjaid. Need firmad on saanud Financer.com portaalis kõige kõrgema hinnangu.
Kuidas saada laen maksehäirega?
Kui sul on maksehäired, siis ainus lahendus on taotleda laenu kinnisvara tagatisel, võttes refinantseerimislaenu. Refinantseerimislaenuga saad tagasi maksta laenud, mis tekitasid maksehäired ning seejärel saad tagasi maksta ainult ühte laenu - uut refinantseerimislaenu.
Enne, kui üldse mõtled laenu võtmisele, kaalu oma olukorda pingsalt. Refinantseerimine tähendab siiski seda, et sul on lõpuks ikkagi üks suur laen, mis on veel võetud sinu kinnisvara tagatisel.
Kui oled siiski otsuses kindel, leia sobiv laenupakkuja, kes pakub refinantseerimislaenu.
Täida refinantseerimiseks laenutaotlus ning esita kõik vajalikud dokumendid, sealhulgas kinnisvara hindamisakt ja sinu pangakonto väljavõtted.
Kui saad laenu kätte, pead tasuma laenud, mis tekitasid maksehäire ning sa pead selle kohta ka kindlasti esitama tõestuse. Seejärel oled aga maksehäire tekitanud laenust vaba!
Kuidas tagada, et maksehäireid enam tulevikus ei tule?
Kui oled rahaasjad korda saanud ning maksehäired likvideerinud, pead hakkama mõtlema, kuidas oma rahaasjade eest tulevikus korralikult hoolitseda. Siin on paar nippi, kuidas vältida tulevikus maksehäirete tekkimist.
Miks laen maksehäirega on väga halb mõte
Sisuliselt ei ole laen maksehäirega võimalik, seda just tagatiseta. See tähendab, et ainus võimalus on laen kinnisvara tagatisel maksehäirega. Tagatisega laenude puhul ei ole maksehäirete olemasolu niivõrd oluline, kuna laenusummad on tagatud tagatisvaraga. See muudab aga maksehäirete korral laenamise eriti ohtlikuks.
Kui sul on tekkinud laenude tagasi maksmisega probleeme ning leiad, et vajad laenu ja soovid selle tarbeks kasutada tagatisega laene, võib reaalsuseks saada kõige mustem stsenaarium: kui sa ei suuda laenumakseid korrektselt tagasi maksta, kaotad tagatisvara.
Tagatisega laenude korral on kaalul palju enam kui üksnes registrikanne või inkassokirjad – kaalul on reaalne vara ning kahjuks on võimalus kaotada oma sõiduvahend või veelgi hullem: oma kodu. Seega rõhutame veelkord: maksehäiretega laenamine EI OLE hea mõte!
Laen maksehäirega: korduma kippuvad küsimused
Kuidas vaidlustada maksehäired?
Juhul, kui maksehäire on sisestatud alusetult või sinu arvates ei klapi asjad, siis on sul õigus esitada Creditinfole vaie ehk pretensioon. Siit lehelt saad lugeda rohkem pretensiooni esitamise kohta, aga toome kiirelt välja ka mõned tähtsad punktid:
- vaie peab sisaldama infot selle kohta, mida sa täpselt vaidlustad, st kas sa vaidlustad mingit osa nagu näiteks summa või kuupäevad või vaidlustad kogu asja;
- pärast vaide saamist saadab Creditinfo selle vaide poolele, kes üldse sisestas maksehäireandmed;
- viimane peab 14 päeva jooksul tegutsema ehk kas andmed parandama või vaidlustama vaide.
Pretensiooni esitamine ei pruugi küll kõike maagiliselt korda ajada, aga see on esimene samm selle poole.
Millal kustuvad maksehäired?
Eraisiku maksehäire on registris nähtav isegi veel 5 aastat pärast võlgnevuse tasumist, seega saavad laenuandjad näha näiteks seda, et sul on mõne aasta eest olnud maksehäired.
Pärast võlgnevuse tasumist märgitakse lihtsalt maksehäirele juurde, et tegemist on lõppenud asjaga ja märgitakse ka lõppemise kuupäev. Info ei kustu ära aga enne, kui 5 aastat pole möödunud.
Kuidas ja millal tekivad maksehäired?
Juhul, kui isik on jätnud maksmata maksekohustuse, mille suuruseks on 30€ või enam, on saanud vähemalt 2 meeldetuletust maksmata arve kohta ning neid on eiratud (summa on maksmata), siis ettevõttel või ettevõtjal, kellele see summa võlgu ollakse, on õigus pöörduda inkassofirmasse, et kliendilt raha välja nõuda.
Kui isik on sattunud inkassofirma huviorbiiti, siis võib kindel olla, et võlgniku nimi on kantud ka maksehäireregistrisse. Samuti on võimalik ettevõtetel pöörduda otse Creditinfo poole, et teatada võlgnikust.
Maksehäireregistri eesmärgiks on hoiatada ettevõtjaid ning ettevõtteid isikutest ja teistest ettevõtetest, kes pole finantsasjades usaldusväärsed. Samuti on maksehäirete märkimise eesmärgiks raha liikuma panna – üksikisikute ja ettevõtete nimede avalikustades makstakse enamik võlgasid juba mõne nädala ja kuu jooksul.
Kus saab oma maksehäireid näha?
Enda maksehäireid saad näha kahel viisil:
- internetipangas e-teenuste kaudu;
- Creditinfo portaalist "Minu Creditinfo".
Enda maksehäirete vaatamine on täiesti tasuta.
Millal maksehäire aegub?
Kui maksehäire pole tasutud (ning seega ei kustu 5 aasta jooksul), aegub maksehäire 15 aasta pärast. Ettevõtete maksehäired ei aegu kunagi.
Kes saab maksehäire sisestada?
Maksehäireid saavad sisestada ettevõtted, kes on sõlminud vastava lepingu Creditinfo Eesti AS-ga. Samuti peab maksehäire aluseks olev võlgnevus olema tõendatav.
Kuidas saada laen maksehäirega ilma tagatiseta?
Kui sul on maksehäired, siis ei ole võimalik ilma tagatiseta saada mitte ühtegi laenu. Ainus viis, kuidas saada laen maksehäirega, on kasutada kinnisvara tagatist.
Kuidas saada laen kehtiva maksehäirega?
Kuidas saada kiirlaen maksehäirega?
Nagu eelnevalt mainitud, siis maksehäire korral saab ainult tagatisega laenu. Kiirlaenu ega SMS-laenu maksehäire korral ei saa mitte mingil juhul. Kui keegi väidab vastupidist, on tegemist ilmselge valega.
Rohkem infot laenuteemadel
Muud laenud:
Rohkem artikleid laenuteemadel
NIO aktsia: kas, millal ja kust osta?
Hiina elektriautotootja NIO aktsia on osutunud Eesti investorite seas suisa üllatuslikult populaarseks, olles üks enim otsitud välismaa aktsiaid Eestis. Sarnaselt teistele firmadele on ka NIO
juuli 2, 2024 10 minuti lugemine
Smsraha krediidikonto vs Credit24 krediidikonto: kumb on mõistlikum?
jaanuar 18, 2024 11 minuti lugemine
Kuidas täita laenutaotlust?
Laenutaotlus võib tunduda keeruline ja hirmutav, kui sa pole kunagi ühtegi laenu taotlenud. Küll aga saame sind lohutada: Eesti laenupakkujad on muutnud taotlemise nii lihtsaks, et ...
september 7, 2024 6 minuti lugemine
Balti aktsiad
Balti börsi ülevaade: mida Nasdaq Balti börsil osta saab? Kes vähegi tahab alustada investeerimist, selle jaoks on Balti aktsiad sisuliselt esimene valik - me tunneme kõik ...
september 7, 2024 16 minuti lugemine