WIKI

Millega tegeleb Eesti Pank?

Võtmepunktid

Eesti pank on Eesti riigi keskpank, mille peamine eesmärk on säilitada hindade stabiilsus ning madal inflatsioon. Muuhulgas tagatakse ka näiteks korralik raharinglus.

Uuendatud: september 7, 2024

Eesti Pank: Eesti majanduse alus

Eesti Pank on lihtsalt kokkuvõttes meie riigi keskpank. Kuna oleme ka eurosüsteemis, on Eesti Pank samaaegselt üks euroala keskpankadest, lüües kaasa kogu Euroopa Liidu rahapoliitikas.

Eesti Panga peamine missioon on korraldada kõike seda, mida üks keskpank riigis teeb. See tähendab, et korraldatakse sularaharinglust, jälgitakse, et kõik maksed liiguksid korralikult, jälgitakse pidevalt majanduse olukorda ning samuti nõustatakse ka valitsust majanduspoliitikaga seonduvas.

Kõigele lisaks koostab Eesti Pank ka väga väärtuslikku statistikat, mida oled kahtlemata kohanud kas või meediaväljaannete kaudu. Tegemist on seega Eesti majanduse alustalaga, mis tagab, et kõik toimiks täpselt nii nagu peab.

KKK Eesti Panga kohta

Mis Eesti Panga põhiülesanne on?

Eesti Panga kui meie keskpanga peamine ülesanne on säilitada stabiilsed hinnad.

Kus Eesti Pank asub?

Eesti Pank asub Tallinnas aadressil Estonia puiestee 13.

Kust osta Eesti Panga meeneid?

Meenemünte ja muid Eesti Panga meeneid saab osta Eesti Panga muuseumipoest ning postkontoritest. Eesti Pank on koostöös Omnivaga loonud ka meenete e-poe, mille leiab siit.

Kust leida Eesti Panga statistika?

Eesti Pangal on spetsiaalne statistikarubriik, kust leiab välissektori, finantssektori ja finantskontode statistika. Selle statistikarubriigi leiab siit.

Kas Eesti Panka saaks tööle minna?

Muidugi! Eesti Panka saab minna isegi praktikale. Eesti Panga tööpakkumised leiab siit.

Eesti Panga ajalugu

Eesti Pank on olnud olemas täpselt sama kaua, kui on olnud olemas meie pisike riigike – pank asutati 24. veebruaril 1919. aastal.

Siin on aga mõned teised faktid panga ajaloost:


  • 1989. aastal võeti vastus otsus Eesti Panga ametliku loomise kohta, alates 1. jaanuaril 1990. aastal. Pisut vähem kui paar nädalat pärast seda võeti vastu ENSV pangaseadus, mis nimetati ümber 1990. aasta suvel Eesti Vabariigi omaks.
  • 1992. aastal sai maksevahendiks Eesti kroon, 1998. aastal võttis Euroopa Rahaliit aga kasutusele euro, mis tol aastal fikseeriti Eesti krooni suhtes kursiga 1 EUR = 15,6466 EEK.
  • 2004. aastal liitus meie keskpank Euroopa Keskpankade Süsteemiga.
  • 2011. aastal saime euroala liikmeteks ning seega sai ka Eesti Pank eurosüsteemi liikmeks nii nagu see on olnud tänini.
  • Kokku on Eesti Pangal olnud 10 presidenti, kellest viimane – Madis Müller – on ametis 2019. aastast saati.

Millega Eesti Pank tegeleb?

Pealtnäha tundub, et Eesti Pank ei tegele mitte millegagi, kuid tegelikult ei tohiks alahinnata nende tähtsust. Asutusel on 6 peamist ülesannet, mis on kogu nende tegevuse tugisammasteks.

Räägime alljärgnevalt paari sõnaga lähemalt, millega nad täpsemalt tegelevad.

✅ 1. Hinnastabiilsuse tagamine

Nagu mainitud, on Eesti Pank üks euroala keskpankadest, seega nad osalevad aktiivselt ühise rahapoliitika kujundamises.

Muuhulgas tähendab see, et kõik keskpangad üritavad ühiselt näiteks hoida inflatsiooni madalana, st hoida hinnatõus madalal ja vältida meeletuid hinnakõikumisi.

Otsused, mis mõjutavad meie rahalist seisu ja hinnataset, võetakse vastu iga kuu alguses Euroopa Keskpanga nõukogu istungil ning seal otsustatakse ühiselt päevakajaliste asjaolude osas.

Eesti Pank, hinnad ja miks on tähtis, et hinnad tasapisi ikkagi tõuseksid

Keskpankade peamine ülesanne on tagada, et hinnataseme tõus oleks alla 2%, aga püsiks selle lähedal, st hinnad peaksid pikas perspektiivis ikkagi tõusma.

Miks, võid siinkohal mõelda. Kuidas on see tarbijale hea, kui hinnad tõusevad? Oleks ju ikkagi hea, kui hinnad oleksid madalad, või mis?

Tegelikult pole see üldse hea, kui hinnad langevad, tõusevad liiga palju või püsivad täpselt samad.

Sellel on 1 tähtis põhjus: kui hinnad ei tõuseks, lükataks oma oste pidevalt edasi. Näiteks, kui sa tead, et kinnisvara hind ei tõuse üldse või isegi langeb, lükkad tõenäoliselt edasi plaani osta või ehitada kodu.

See tähendab, et kasvab tööpuudus, kuna edasilükkamise tõttu pole vaja nii palju ehitajaid, remondimehi, ehitusmaterjalide tootjaid jne.

Mida rohkem hinnad langevad, seda rohkem tekib töötuid, kuna madalate hindade tõttu ei suuda ettevõtted end ülal pidada ning paratamatult peavad inimesi lahti laskma.
Šveits on hea näide sellest, kuidas hinnatõus võib olla hea:
  • – hinnad tõusevad tasapisi;
  • – tänu kõrgetele hindadele saavad ettevõtted maksta kõrgemat palka oma töötajatele;
  • – töötajad saavad tänu palgale lubada endale neid kalleid tooteid.
Nii käibki üks raharing, kus kõik pooled võidavad. Keegi aga ei võida süsteemis, kus hinnad kahanevad. Küsi endalt: kuidas su tööandja sulle palka saab maksta, kui ettevõtte toodete ja teenuste eest ei maksta midagi? Sinu palk peab ju kuskilt tulema. Just seepärast ongi keskpanga töö oluline.

✅ 2. Raharingluse korraldamine

Raharingluses osaletakse kahel viisil:

  1. tagatakse, et ringluses oleks piisavalt (ja korraliku kvaliteediga) sularaha;

  2. ing pankadevahelised arveldused toimiksid ilma tõrgeteta.

Esimese ülesande puhul peab Eesti Pank veenduma, et ringluses oleks piisavalt palju pangatähtesid ja münte. Selle jaoks varustavad nad krediidi- ja makseasutusi rahaga ning nende asutuste kaudu jõuab raha seejärel inimesteni.

Nii jõuab raha ka tagasi Eesti Panka, kus raha kontrollitakse ja kõrvaldatakse ringlusest katkised või muidu rikutud rahatähed.

Teise ülesande puhul on nende hallata arveldussüsteem TARGET2-Eesti, mille kaudu saabki teha pankadevahelisi kandeid.

✅ 3. Finantsstabiilsuse tagamine

Eesti Pank on üks kolmest riigiasutusest, mis tegelevad finantsilise stabiilsuse järelvalvega (teiseks kaheks on muidugi Rahandusministeerium ja Finantsinspektsioon).

Selle peenelt kõlava ülesande jaoks kogutakse finantssektorilt andmeid. Saadud andmeid analüüsitakse ning selle alusel tehakse nõudeid, kuidas tuleks asju reguleerida nii, et olukord oleks parem ning vähemriskantne.

Selleks, et taoliseid leitud riske vähendada, sekkutaksegi poliitikasse, töötatakse välja õigusakte ja muud sellist. Peamiselt puudutab kõik see aga Eestis asuvaid kommertspanku.

Rääkides kommertspankadest, siis kas sa teadsid, et Financer.com lehel saab jätta oma arvustuse kõikide Eesti pankade kohta? Klõpsa allpool olevale lingile, et näha Eesti parimaid panku vastavalt nende hinnangule (ning anna ka enda hinnang oma kodupangale).

Leia siit parimad pangad

✅ 4. Valitsuse nõustamine majanduspoliitilistes küsimustes

Oluline on mõista, et Eesti Pank on täiesti sõltumatu ja nende peamine töö on valvata majandust. Nad analüüsivad katkematult kõike, mis toimub Eesti majanduses ja seega on neil sisuliselt kogu Eestis kõige parem ning kõige terviklikum ülevaade meie majanduse seisust.

Kui midagi on “hapuks minemas”, siis teab sellest Eesti pank.

Seepärast on neil ka igasugune pädevus sõna sekka öelda ja anda valitsusele nõu, kui nood näiteks koostavad eelarvet vms.

Nii tagab meie keskpank jällegi selle, et hinnad ei hüppaks hommepäev lakke valitsuse mõne otsuse tõttu.

✅ 5. Majandusalase statistika koostamine

Ülalpool toodu põhjal võid juba aimata, et Eesti Panga põhitöö seisneb statistika koostamises. Tõepoolest – statistikaameti kõrval on nemad riigis teisel kohal!

Andmeid kogutakse finantssektori ja finantskontode kohta ning seda kasutatakse seejärel erinevate analüüside ja prognooside tegemiseks. Eesti Panga poolt koostatakse peamiselt kolme erinevat statistikat:

  1. Välissektori statistika: selles näidatakse Eesti inimeste majandussuhet muude riikidega. Näiteks on selles statistikas välisvõla arvestus, riigi maksebilanss, reservid jms.

  2. Finantssektori statistika: see annab ülevaate Eestis olevate maksesüsteemide ja erinevate finantsasutuste kohta. Näiteks on finantssektori statistikas info selle kohta, palju on erinevaid pangakaarte väljastatud või kui palju on Eestis laene võetud.

  3. Finantskontod: see annab ülevaate sellest, palju on erinevatel Eesti majandussektoritel varasid ja kohustusi.

✅ 6. Finantsvarasse investeerimine

Investeerimine on oluline igas sektoris ning ka Eesti Pank teeb väikeseid investeeringuid, et oma tegevust rahastada.

Üks keskpanga tähtsaid ülesandeid on hoida riigi välisvaluutareserve, kuid samuti hallatakse Tagatisfondi ja tehakse muid finantsvara investeerimisega seotud toiminguid.

Kusjuures, kuni veerand teenitud aastakasumist läheb seejärel riigieelarvesse.

Valuutakursid ja valuutakalkulaator

Kui tegeled vähekenegi välismaa rahaga – näiteks lähed reisima, investeerid aktsiatesse või tahad teada, palju maksab USA dollarites oleva hinnaga toode eurodes, siis on sinu jaoks asendamatu sõber valuutakalkulaator, mis teeb valuutakursid kenasti selgeks.

Sellise valuutakalkulaatori leiad Eesti Panga päevakursside lehelt. Vasakul küljeribal on väike kalkulaator, kus saad valida konkreetse valuuta, valida kas soovid arvutada raha eurodes või eurodeks ning kui sisestad koguse, saadki näha tulemust. 5 sekundit ja asi ants!

Samal lehel on kõige uuema seisuga kirjas ka päevakursid kõige populaarsemates valuutades nagu näiteks Austraalia dollar, Taani kroon, Türgi liir ja paljud teised. See teeb asja veel lihtsamaks, kuna siis ei pea sa isegi kasutama kalkulaatorit.

Kõik vahetuskursid pärinevad Euroopa Keskpangast, kus uuendatakse kursse enamasti kella neljaks (meie aja järgi). Eesti Panga lehel tehakse uuendused pisut hiljem, seega suurema osa päevast näed sa eelmise päeva kursse.

NIPP: Kui soovid, saad lehel ka päevakursid alla laadida näiteks XLS-formaadis. Veel ühe lisafunktsioonina on võimalik vaadata kursside ajalugu – seda saad teha klõpsates vasakul ülemises ääres olevale lingile “Eurokursside ajalugu”.

Miks Eesti Pangaga end kursis hoida?

Võib-olla oled mõelnud, et need peened ülesanded ja finantsstabiilsus ning kõik muud keerulised terminid ei puuduta sinu elu mitte kuidagi.

Vale! Kõik, mis toimub Eesti Pangas päevast päeva, mõjutab otseselt sinu rahakotti ning sinu igapäevaelu.

Kui hinnad tõusevad liiga kiirelt, on see seotud keskpangaga. Kui ringlusest hakkab raha väheks kaduma, on see seotud taas nendega. Seepärast tasuks pidevalt silma peal hoida Eesti Panga lehel ning hoida end kursis uudistega.

    Siin on mõned infokillud, mida võid Eesti Panga lehelt leida:

  • SEPA – mõned aastad tagasi läks Eesti üle SEPA-maksetele, mis tähendab, et euromakseid on lihtsam teha. Eesti Panga lehelt leiad väga põhjaliku KKK, mis selgitab olulisemaid asju seoses nende maksetega.

  • Meenemündid – Eesti Pangal on Tallinnas muuseumipood, kust saab hankida ägedaid meenemünte. Selle kohta avaldatakse alati infot ka nende kodulehel.

  • Võltsingud – kui sa kahtled, kas rahatäht on päris õige või on tegu hoopis võltsinguga, saad Eesti Panga lehel tutvuda konkreetsete juhistega, mis aitavad tuvastada legitiimseid rahatähti.

Sellele lisaks saad muidugi ülevaate ka statistikast. Kõik, mida sa peaksid vähegi majanduse kohta teadma, on kindlasti olemas Eesti Panga lehel.

Isegi, kui sa ei ole muidu rohkelt majandusest huvitatud, tasub hoida pilk peal sellel, mis meie riigi rahapoliitikaga toimub.

Kas see artikkel oli kasulik?

Ole esimene, kes jätab oma tagasiside

Finantsläbipaistvus on meie jaoks oluline
Financer.ee eesmärk on aidata sul teha paremaid rahalisi otsuseid. Kogu meie sisu tugineb meie sisuloome reeglitele. Samuti oleme me läbipaistvad selle osas, kuidas me tooteid ja teenuseid arvustame - selle kohta saad lugeda meie arvustuste infolehelt. Tutvu ka meie reklaamiteatega, et uurida, kuidas me täpsemalt raha teenime.

Viktoria Krusenvald on Financer Eesti peatoimetaja ning spetsialiseerunud finantsteemalise sisu loomisele juba alates 2016. aastast alates. Lisaks pikaajalisele kogemusele majandusteemade valdkonnas on Viktoria tegelenud 2014. aastast alates ettevõtlusega ning kasutab oma igapäevast ettevõtluskogemust informatiivse sisu loomiseks.

Jaga
Read Icon 48 lugemist

Financer.ee toetab ühiskonda.  Uuri lähemalt