Kuidas kasutada pere eelarve kalkulaatorit?
Pere eelarve kalkulaatori kasutamine pole üldse keeruline – ning see ei võta kaua aega! Siin on samm-sammuline ülevaade sellest, kuidas meie kalkulaatorit kasutada pere eelarve arvutamiseks.
Sisesta igakuised sissetulekud
Esimeses sammus saad sisestada kõik oma regulaarsed sissetulekud. Pane kirja summad, mis on iga kuu kindlalt laekuvad – jäta välja juhuslikud summad, mis ei ole garanteeritud.
Sisesta igakuised väljaminekud
Pane kirja oma igakuised fikseeritud väljaminekud nagu üürimakse, toidukulud, riided ja kõik võimalikud muud kulud, mis sul kindlasti iga kuu võivad tekkida. Kui mõni väljaminek on perioodiline (nt autokindlustus), arvuta selle makse 12 kuu peale nii, et saaksid summaga arvestada juba varakult.
Sisesta oma varad
Järgmises sammus saad kirja panna kõik varad, mis sulle hetkel kuuluvad – sh näiteks investeeringud, väärisehted, kinnisvara, hoiused jm.
Sisesta oma kohustuste kuumaksed
Pane kirja kõik igakuised laenumaksed ja muud kohustused, mis sul kindlasti iga kuu võivad tekkida.
Logi sisse ja vaata oma tulemusi
Financer.ee eelarvekalkulaatori tulemuste nägemiseks pead vaid kiirelt registreeruma oma e-posti aadressiga, misjärel näed kohe tulemusi. Tulevikus võid igal hetkel sisse logida, et kalkulaatori tulemusi ja oma andmeid uuesti näha!
Analüüsi tulemusi ja planeeri rahaasju
Tulemuste lehel saad näha täpsemalt, milline on sinu praegune rahaline seis ning loodetavasti aitab see info sul planeerida oma rahaasju edasi. Näiteks näed seda, milline on sinu praegune säästmismäär.
Kui see on liiga madal, saad mõelda, kuidas oma igakuiseid rahaasju muuta nii, et säästmismäär oleks kõrgem.
Loo kodune eelarve
Sul pole veel pere eelarvet? Pole hullu – kasuta siin lehel olevat eelarve kalkulaatorit kasuliku tööriistana, mille abil hakata eelarvet looma.
Loe ka alloleva nupukese kaudu Financer.ee juhendit, kus jagame mitmeid nippe koduse eelarve loomiseks.
Kõrge teenustasu sööb sinu tootlust?
Vali õige investeerimisplatvorm ja säästa aastas üle 500€.
Kuidas rahaasju täiendada?
Financer.ee on justkui suur entsüklopeedia, kust leiad rohkelt kasulikke tööriistu ja artikleid oma rahaasjade planeerimiseks ning edendamiseks.
Kasuta siin olevaid tööriistu, et astuda sammuke edasi parema rahalise seisu poole:
Korduma kippuvad küsimused
Kuidas luua pere eelarve?
Pere eelarve loomiseks soovitame kõigepealt lugeda Financer.ee eelarve loomise artiklit, mille leiad siitsamast lehe ülaosast vastava nupukese alt. Oleme sinna koondanud kõik peamised nipid ja soovitused, mis aitavad pere eelarve planeerimisega algust teha. Lisaks nendele nippidele kasuta siin lehel olevat kalkulaatorit, mis aitab samuti sul lähemalt näha, kuidas oma eelarvet planeerida.
Kas pere eelarve võib luua Excelis?
Jah, võib ikka! Kusjuures, Financer.ee eelarve loomise artiklis on ka üks täiesti tasuta eelarvemall, mis põhineb just nimelt Excelil. Võid selle alla laadida ja kasutada oma pere eelarve planeerimiseks. Eelarve planeerimiseks ei pea üldse kasutama ühtegi spetsiaalset äppi ega midagi muud – Excel on täiesti piisav.
Kas pere eelarvesse võib arvestada boonuseid, tulumaksutagastust vm juhuslikke sissetulekuid?
Kõige kasulikuma igakuise eelarve jaoks on mõistlik jätta juhuslikud boonused jm tulud arvestusest välja, sest need ei ole garanteeritud sissetulekud – sa ei tea, kas üldse saad selle sissetuleku. Selliste rahasummadega ei saa arvestada, sest neid ei pruugi kunagi tulla.
Kui aga saadki sellise juhusliku eelarvevälise summa, saad selle näiteks suunata kohe investeeringute suurendamise või võlgade/kohustuste katmise suunas.
Kas pere eelarve peab olema nö nullini ära planeeritud?
See, kuidas sa oma pere sissetulekud jaotad, on muidugi sinu vaba valik – kui soovid, võid jätta ka iga kuu natuke “vaba raha”, mida konkreetselt ei suunagi kuhugi.
Küll aga on soovituslik määrata kogu oma sissetulek erinevate kategooriate vahel, sest niiviisi on kogu raha paremini struktureeritud. Pealegi, kui sul jääks näiteks 100 eurot nö vaba raha iga kuu, siis oleks selle niisama pangakontol hoidmise asemel mõistlik rahasumma kas suunata säästukontole või investeeringutele.
Kokkuvõtlikult oleks seega parem planeerida kogu eelarve nii, et sinu tulud-kulud jääksid planeerimise lõpuks nulli.
Mis siis, kui eelarvekalkulaatori tulemused olid “punased”?
Kui mõni osa kalkulaatori tulemustes oli “punane” ehk mitterahuldav, on see sinu jaoks hea indikaator sellest, et saad oma rahaasju planeerida.
Näiteks kui sinu säästmismäär oli liiga madal, näitab see, et sa võiksid oma igakuisest sissetulekust suunata rohkem raha säästmisele ja selle arvelt eemaldada raha mõnest muust kategooriast.
Kalkulaatori tulemused aitavad sul analüüsida oma rahaasju, et saaksid seejärel teha sobivaid muudatusi.